Yatırım yapmaya başla!

Bulgaristan 2Ç20’de Çoğu AB Ekonomisine Göre En İyi Performansı Gösterdi

ING, Bulgaristan ekonomisinin çoğu AB ekonomisinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Bulgaristan 2Ç20’de Çoğu AB Ekonomisine Göre En İyi Performansı Gösterdi

2020’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,4 büyümeyi başaran Bulgaristan ekonomisi, 2020’nin ikinci çeyreğinde diğer çoğu AB ekonomisine kıyasla en iyi performansı sergilemiş görünüyor.

2019’un ikinci çeyreğine kıyasla ekonomi yüzde 8,2 daralırken, rakam Bloomberg’in yüzde 10’luk ve ING’nin yüzde 9,5’lik tahmininden daha iyi geldi.

Rakam 1997’nin ilk çeyreğinden bu yana en büyük küçülme hızı olsa da AB ekonomilerindeki duruma kıyasla daha hafif kaldı. ING, ön tahminlerin bazı sınırlı ayrıntılar içerse de beklendiği gibi tüm GSYİH bileşenlerinin 1Ç20 ile karşılaştırıldığında daraldığını kaydetti.

Ana zorluklar, mal ve hizmet ihracatında keskin bir düşüş (%-23,4), yatırımlar (%-4,3) ve aynı zamanda nihai tüketim (%-2,1) olarak gösterildi.

Bununla birlikte ING, ülkenin AB’deki en küçük daralmalardan birini açıklama olasılığı yüksek olduğundan, Bulgaristan’ın bu yılki büyüme beklentileri konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını aktardı.

2020’nin ikinci yarısında, enfeksiyon sayısındaki canlanmanın talep kanalından toparlanmayı yavaşlatacağından endişe eden ING, bunu dengelemek için hükümetin ikinci yarıda planladığı mali genişlemenin görülmemiş seviyelere ulaşabileceğini tahmin etti. Çünkü GSYİH’nin %3’ü olan bütçe açığı hedefine ulaşmak istiyorsa, hükümetin GSYİH’nin yaklaşık %4,5’ini harcaması gerektiğini söyledi.

ING, 2020’nin ilk bölümünde sergilenen iyi esneklik göz önüne alındığında, 2020 için GSYİH tahminini marjinal bir şekilde yüzde eksi 5’den yüzde eksi 4,5’e yükseltti.
ING Bulgaristan Ekonomi Görünüm
Kaynak: ING

Ayrıca daha kademi bir iyileşme öngörüsüyle 2021 için büyüme tahminini ise yüzde 5,2’den yüzde 4,8’e düşürdü. Bu arada dün GSYİH, istihdam ve ticaret verilerini açıklayan Euro Bölgesi, ikinci çeyrekteki düşüşüyle büyük yankı uyandırdı.

Euro Bölgesi GSYİH’si ilk tahmindeki gibi çeyreklik bazda yüzde 12,1 daralırken yıllık bazda yüzde 15 daraldı. Avrupa Birliği’nde ise GSYİH yüzde 11,7 düşerken, istihdam yüzde 2,6 azaldı. Euro Bölgesi’nin Haziran ayı ticaret fazlası da bir yıl öncesine göre daha büyükken okuma 12,6 milyar euroluk piyasa beklentilerini de büyük ölçüde aştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum