Yatırım yapmaya başla!

Bülbüloğlu: “Thomas Cook İflasının Ardından En Büyük Öncelik Turistleri Ülkelerine Ulaştırmak”

Thomas Cook'un bugün resmen batması turizm sektörünü ayağa kaldırırken, TÜROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.
Bülbüloğlu: “Thomas Cook İflasının Ardından En Büyük Öncelik Turistleri Ülkelerine Ulaştırmak”

İngiltere’nin seyahat devi Thomas Cook’un 178 yıllık geçmişine rağmen bugün batmasının ardından olaylar dizisi ard arda gelişti. Şirketin yüz binlerce müşterisi mağdur olurken, CEO Frankhauser iflas için oldukça üzgün olduklarını belirtti. Bunun yanında çok sayıda personel işsiz kaldı.

Konuyla ilgili gelişmeler yakından izlenirken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu tarafından açıklama yapıldı.

Şirketin iflasının ardından otellerde konaklayan Thomas Cook müşterilerinin bir an önce ülkelerine yollanmasını amaçladıklarını bildiren Bülbüloğlu, hiçbir turistin mağdur edilmeyeceğini belirtti. Ardından bu kapsamda faaliyetlerin başlatıldığını sözlerine ekledi.

Thomas Cook’un batmasının ardından otelcilere ulaşmak ve envanterlerin ortaya çıkarılması için çabalanıyor.

Otelcilere Ulaşmak için ÇabalanıyorAçıklamalarında yaşanan olaylardan turistlerin hiçbir şekilde sorumlu olmadığını ve tamamen suçsuz olduklarını vurgulayan Bülbüloğlu, Mısır ve Tunus’ta bu tarz iflas olaylarında turistlerin otel odasında rehin tutulduklarını anımsattı. Türkiye’de böyle olayların yaşanmasını istemediğini belirtmesinin ardından Turistlerin ülkelerine tatillerini yapmış bir şekilde dönmeleri gerektiğini açıkladı.

Şu ana kadar bölgede iflastan kaynaklı hiçbir turistin mağdur edilmediğini ve bundan sonra da edilmeyeceğini ifade etti. Türkiye’de özellikle Marmaris ve çevresinde İngiliz turistlerin ağırlıklı olarak bulunduğunu belirten Bülbüloğlu, Türkiye’yi ziyaret eden 2,5 milyon İngiliz turistinin 1,5 milyon gibi önemli bir kısmının bu bölgelerde bulunduğuna işaret etti.

Ardından bu bölgedeki hemen her otelde Thomas Cook müşterisi bulunduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin son derece misafirperver bir ülke olduğuna bu vurgu yapan Bülbüloğlu, batan şirketin otelcilere son ödemesini 22 Ağustos tarihinde yaptığını belirtti ve otelcilerin bir aylık ciddi oranda bir ödemesi kaldığını söyledi.

Bülbüoğlu’nun ardından konuşan Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya dayanarak, dünden itibaren firma müşterilerinin tüm ödemeleri ATOL güvencesinde, dedi.

Firma Müşteri Ödemeleri ATOL GüvencesindeBakanlık açıklamalarına yönelik konuşan Ayhan, Thomas Cook müşterisi bulunduran tesislerin misafirlerden ücret talep etmesi ya da odayı boşaltmasını istemesinin yasak olduğunu ve böyle yapanların cezai işlemlere maruz kalacağını hatırlattı. Ardından kısa süre sonra devreye gireceği belirtilen “Kredi Destek Paketi” hakkında bilgi edindiklerini belirtti.

Açıklamalarını sürdüren Ayhan, başta otelciler olmak üzere tüm sektör çalışanları ve yetkililerini sağduyulu olmaya davet etti. Ardından şu anda Marmaris ve çevresinde bulunan Thomas Cook müşterilerinin tatillerinin bitimine kadar Türk misafirperverliğine yakışır şekilde ağırlanması gerektiğine dikkat çekti. Firmanın iflas etmesinden etkilenmemelerini sağlamak gerektiğine tekrar vurguladı.

Diğer taraftan Türkiye Otelciler Birliği (TÖROB) Başkanı Müberra Eresin’in Thomas Cook iflasıyla ilgili açıklamaları dikkat çekti. Meydana gelen bu durumun turizm sektörü açısından şaşırtıcı ve ani olduğuna dikkat çeken Eresin, orta ve uzun vadede bakıldığında bunu Türkiye için büyük bir kayıp olarak nitelendirdi.

“Bizim otellerimizde konaklayan Thomas Cook misafirleri için herhangi sorun olacağını düşünmüyorum. Biz onları ağırlamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuşan Eresin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kısa süre içinde hayata geçirilecek olan Kredi Destek Paketi’nin turizm sektörünü büyük ölçüde rahatlatacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum