Yatırım yapmaya başla!

Bugünkü Aklımızla Çocuk Olsak Neler Yapardık?

Bugünkü Aklımızla Çocuk Olsak Neler Yapardık?

Çocuk olmak ne kadar güzeldi. Dilediğimiz gibi her şeyi yapabiliyorduk. Karşılığında ise kimse ses çıkarmıyordu. Ama düşünebildiğimiz şeyler kısıtlı olduğu için genelde hep ufak çaplı şeylere takılıp kaldık. Belki de büyümenin kötü yanlarını az-çok bildiğimiz için büyümeyi hiç istemiyorduk. Ama buna engel olmak gibi bir şansımız da yoktu. Herkes gibi biz de çocuk kalamadık ve büyüdük. Hazır şimdi aklımız ermişken, bir bakalım bugünkü aklımızla çocuk olsak neler yapardık:

 • Babamızın arabasını kaçırırdık. Yapmış olan elbet vardır. Ama bir de benim gibi içinde kalmış olanların sayısı bir hayli fazladır diye düşünüyorum.
 • Annemize yardımcı olmaya çalışırdık. Annelerimizin ev işlerinin üstesinden gelmesinin onları çok zorladığını, büyüdükçe fark ediyor insan. Keşke diyorum, en azından o zamanlar kalkıp suyumu kendim alsaydım, yatağımı toplasaydım, yediğimi içtiğimi masada bırakmasaydım. Onlarınki de can sonuçta ama insan ufakken bunu fark edemiyor.
 • İleride çok can yakacağımızı söyleyen insanlara öyle olmayacağını söylerdik. Ya bizi mi koparıyorsunuz teyzeler, anlamıyorum. Hani çok canlar yakacaktık biz? Yanan ya bizim can oluyor ya da hiç kimsenin canı yanmıyor. Siz o söylediklerinizle bizi umutlandırdığınız için hep günah hanenize bunlar yazılacak.
 • Bizi kızlarına almak isteyen komşulara o zamandan “olur” derdik. O komşular ve kızları nerede? Beni hala alabilirsiniz kızınıza. Alsanıza ben çok müsaitim şu anda.
 • O yaşta en azından bir iki yemek yapmayı öğrenirdik. Kızlar da dahil olmak üzere üniversitede kendi evimize çıktığımızda en büyük problemimiz budur. Her gün makarna yemek insana keyif vermiyor. Olmuyor yani. Ev arkadaşım, en son çareyi ekmek arası cips yemekte bulmuştu.
 • Uzun elbise giyen kadınların, eteklerinin altına girerdik. Saklambaç oynarken kazanmak mı istiyorsunuz? Sadece bir teyzenin eteğinin altına girmek yeter. 3647 el boyunca sizi bulamayacaklarına varımı yoğumu verebilirim.
 • Bir sporla ilgilenir ve oradan “yürümeye” çalışırdık. Erkeklerin birçoğu bu konudan muztariptir. Eğer o zamanlardan itibaren bir spor yapmaya başlasaydık, şu an belki profesyonel olarak oynuyor bile olabilirdik. Şimdi ise ancak haftada bir halı sahaya gidip ter atıyoruz.
 • Evleneceğimiz kızı/erkeği o zamandan seçerdik. Devir öyle bir devir oldu ki kimse o tarafa meyilli bile değil. İşte o zamanlardan “kapatsaydık” bir tane erkek/kız, mis. Şimdi hiç öyle bir derdimiz olmazdı.
 • İngilizce derslerine daha fazla önem verirdik. İlkokuldan lise sona kadar ingilizce eğitim aldık. Sanırım hazırlıkta 1. kurdan başlayan tek ülkeyiz. Sen 293882 yıl ingilizce dersi almışsın arkadaşım. Derdini anlatacak kadar bilsen yine yeter. Daha fazlasını öğrenmek sana kalmış.
 • Evcil hayvan edinirdik. Bizle beraber büyümüş bir hayvanımız olsa güzel olmaz mıydı?
 • Duygu sömürüsü yaparak para alırdık. Okuldaki çocuklar magnum yerken, ben niye meybuza fit olayım ki?
 • Para üstlerini cebe atardık. O para üstlerini biriktirsem üniversiteye burssuz giderdim, net. Tamam, biz yapamadık ama en azından çocuklarımıza para yönetimi hakkında bilgi verebiliriz. Çocuklarınıza para yöntemini anlatmanın en kolay yolları için yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Külot giymezdik. Açıklamaya gerek duymuyorum, erkek okuyucularımız zaten beni yeteri kadar iyi anlayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum