Yatırım yapmaya başla!

Bugün Yunanistan için Bir Son mu?

Bugün Yunanistan için Bir Son mu?

Bugün Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) ödemesi gereken 1.7 milyar dolarlık borcun son günü. Ülkenin temerrüde düşüp düşmeyeceği merak konusu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yunan bankalarına sağladığı 89 milyar Euro’luk Acil Durum Likidite Yardımı (ELA) ile ülkenin bankacılık sistemini canlı tutmaya çalışırken; AMB sözcüsü kurumun alacağı pozisyon ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

AMB yetkilileri Çarşamba günü ELA’nın seviyesini tartışmak için toplanacaklar. Bu toplantı sonucunda çıkan kararların Yunanistan’ın Euro’daki üyeliğini etkileyebileceği düşünülüyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörlerin talepleri için referandum isteğinde bulunmuştu. Başbakan Tsipras, yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi;

“Yunanistan’ı Euro’dan atmanın bedeli çok ağır olur. Referandum bize güçlü bir müzakere pozisyonu verecek. Kreditörler Yunanistan’ın Euro’dan çıkmasını istemiyor.”

Yunanistan hükümeti kreditörlerin nakit akışını sağlamak için sunduğu koşulları 5 Temmuz’da halkoyuna sunma kararı almıştı. Ancak Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın kurtarma programını uzatmayı reddetti. Yunanistan’a yeni bir kredi gelmeyip, IMF’e olan borcunu ödeyememesi halinde Euro Bölgesi’nden çıkması an meselesi olarak görülüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, referandumla ilgili olarak; “Oylamadan ret çıkması, Yunanistan’ın Euro Bölgesi ve Avrupa ile arasına mesafe koymak istediğini işaret edecek. Anlaşma için gösterdiğim tüm çabalardan sonra kendimi biraz ihanete uğramış hissediyorum,” şeklinde görüş bildirdi.

Yunan hükümetinin nakit akışını sağlamaya yönelik koşulları 5 Temmuz’da halkoyuna sunacağını açıklaması üzerine başkent Atina’da yaklaşık 25 bin “hayır” taraftarı gösteri düzenledi. Gösteriye katılan insanlar yeni bir referandum istemediklerini ve borçlarının derhal silinmesini istediklerini belirttiler.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) Yunanistan’ın kredi notunu çöp seviyesine düşürürken, Euro Bölgesi’nden çıkma olasılığını %50 olarak gördüğünü bildirdi. Kuruluş Yunanistan’ın “CCC” seviyesindeki kredi notunun, hükümetin halk oylamasına gitmek istediğini açıklamasının ardından “CCC-“ ye çekildiğini bildirdi.

IMF “Yunanistan’ın ödeme yapmaması durumunda borcunun devam edeceğini ve bakiye olarak kayda alınacağını,” bildirdi.

Referandum sonrasındaki yeni müzakerelere açık olduklarını söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Ancak diğer 18 Euro Bölgesi üyesi ülkelerin tutum belirlemek için bir araya gelmesi de aynı şekilde meşrudur,” dedi.

Merkel sözlerine şöyle devam etti, “Bizim AB içerisinde güven anlamına gelen prensip ve temel ilkelerimiz var. Sorumluluk ve dayanışma birbirinden ayrılmaz kavramlar. Avrupa uzlaşma yeteneğiyle yönetilebilir. Kimse %100 beklediğini bulamaz,” değerlendirmesini yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Yunanistan sorununun en kısa zamanda çözüme kavuşması için birlikte çaba göstereceklerini bildirdi.

Yunanistan’ın müzakereleri durdurma kararına üzüldüklerini belirten François Hollande, “Fransa, müzakerelerin devam etmesi için bugün de yarın da daima hazır olacak,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum