Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buğdayını TMO’ya Satan Çiftçiye Kilo Başına 1 TL Destek

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre yetiştirdiği buğday ve arpayı Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satan üreticilere prim ödemesi yapılacak.
Buğdayını TMO’ya Satan Çiftçiye Kilo Başına 1 TL Destek
Yorum

Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olarak arpa buğday üretimi yapan ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satan, bunları alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

Söz konusu şartları sağlayan çiftçilere, 5488 sayılı Kanun’un 19’uncu maddesinin (g) bendi hükümleri kapsamında buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa için kilogram başında 0,50 TL ödeneceği açıklandı.

2022 yılında üretilerek satışı yapılan desteğe esas ürünlere, tarımsal veriler ve Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeline göre belirlenen verim değerinin maksimum iki katına kadar alım satım belgesinde yer alan miktar esas alınarak destekleme ödemesi yapılacağı belirtildi.

Söz konusu destekten faydalanan üreticilerin, bakanlığın 2022 üretim yılında vereceği diğer desteklerden de yararlanacağı açıklandı.

Bu yıl içinde ÇKS’de kayıtlı olan ve desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerin, en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar ürünlerini TMO’ya satmaları ve 16 Eylül’e kadar ÇKS’de kayıtlı oldukları il ve ilçe müdürlüklerine satım belgeleri ile başvuru yapmaları gerektiği belirtildi.

Eğer söz konusu destekten haksız yere yararlandığı tespit edilirse, konuya dahil olan üreticilerin 5 yıl boyunca hiçbir desteği alamayacağı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu