Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buğdayda Savaş Etkisi: Fiyatlar 2008 Krizi Seviyesinde

Dünyanın en önemli buğday ihracatçıları Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, fiyatları 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelere çıkardı. Detaylar haberde;
Buğdayda Savaş Etkisi: Fiyatlar 2008 Krizi Seviyesinde
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in duyurusuyla başlatılan Ukrayna askeri operasyonun altıncı gününde piyasalar dalgalanmaya devam ediyor.

Petrol fiyatları geçen hafta 3 haneli rakamlara çıkarken Rus borsası ve rublesinde tarihi çöküşler meydana geldi. Küresel borsalar satıcılı seyrederken buğday fiyatları da bugün 2008 krizinden sonra en yüksek seviyelere çıktı.

Günün en çok artanı olarak öne çıkan emtia ürünü, 984 sente kadar çıktı.
Buğday 984 Sent
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

25 Şubat’ta 952 sente ulaşan buğday, bugünkü açılışı 934 sent ile yaparken öğle saatlerinde 980 seviyelerine ulaşıp burada kalıcılık kazandı.

Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli işlemleri böylelikle Nisan 2008’den bu yana kile başına ilk kez 9,5 doların üzerine çıktı. Sert yükseliş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ilerledikçe küresel arz kesintisine yönelik endişelerden kaynaklandı.

Rusya ve Ukrayna, dünya buğday ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğundan, bölgedeki çatışmalar, zaten sıkı bir pazardan gelen önemli arzı tehlikeye attı. CNBC, JPMorgan’a göre Rusya’nın buğdayın en büyük ihracatçısıyken Ukrayna’nın emtianın en büyük dört ihracatçısı arasında yer aldığını belirtti.

Bank of America’ya göre de 207 milyon tonluk uluslararası buğday ticaretinin yüzde 17’si Rusya’dan, yüzde 12’si Ukrayna’dan geliyor. JPMorgan’dan Marko Kolanovic 14 Şubat tarihli bir notunda; “Buğday ve mısır, gerilimlerde herhangi bir olası artışa en çok maruz kalan tarım pazarları” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%