Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buğday Stoklarının Küresel Çapta Tükenmesiyle TMO Aldığı Önlemleri Duyurdu

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarının stokları erimeye başlarken, uzmanlar var olan buğdayın çok az bir süre yeteceğini söyledi. Yurt içinde ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nden rahatlatıcı açıklamalar geldi.
Buğday Stoklarının Küresel Çapta Tükenmesiyle TMO Aldığı Önlemleri Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) verilerinden derlenen bilgilere göre; dünyanın en büyük buğday ihracatçılarının stoklarının eridiği öğrenildi. Buğdayda yaşanan küresel stok krizinin 2007 ve 2008 yıllarında yaşanan durum ile benzerlik gösterdiği belirtildi. O yıllardaki seviyelere düşen stokların, söz konusu dönemde Afrika ve Asya’da gıda krizine sebep olduğu söylenirken, stokların kriz alarmı vermeye başladığı bildirildi. Buğdayda yaşanan krize karşı Toprak Mahsulleri Ofisi‘nden (TMO) önemli açıklamalar geldi.

TMO buğday piyasalarının istikrarı için her türlü önlemin alındığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, 2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı gerçekleştiği, önceki yıldan devredenlerle birlikte toplam buğday stokunu 3,5 milyon tona ulaştığı, iç ve dış hububat piyasalarının yakından takip edilerek, gerekli görüldüğü hallerde takviye yapılacağı bildirildi. Ülke genelinde buğday arzı yönüyle endişeye mahal verecek bir durumun olmadığı vurgulandı.

Dünya buğday üretimi 2018 yılında 42 milyon ton düşüş kaydederek, 716 milyon tona geriledi.

Küresel çaptaki tüketim ise 2 milyon ton azaldı ve 734 milyon ton oldu. Ancak tüketimdeki bu düşüşe rağmen dünyada halihazırda yaklaşık 850 milyon ton buğday bulunduğu ve bunun sadece 20 gün içerisinde biteceği öngörüldü.

Buğday Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizde buğday üretimi 2017 yılında %2 azalma ile 21 milyon ton olurken, tüketimin 19 milyon ton civarında olduğu biliniyor. Fakat hasat döneminde bazı bölgelerde mevsimler etkilerle kalitede bir miktar düşüş olduğu, yurt dışı piyasalarında ve döviz kurlarında yaşanan gelişmelerin yurt içi piyasalarındaki fiyat artışlarını etkilediğini belirtildi.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan açıklamada ise kendi stoklarının neredeyse yarısının Çin’den tedarik edilmesi sebebiyle büyük sıkıntı yaşanacağı bildirildi.

ABD ve Çin arasında yaşanan gerilim ve küresel boyuta ulaşan ticaret savaşları hepimizin malumu. ABD yaptırımları ile başlayan gerilim her iki ülke için de olumsuz durumların doğmasına sebep oluyor. Bunlardan birisi de buğday ihtiyacının karşılanması. Ülkenin Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, buğday stoklarının neredeyse yarısının Çin’de olması sebebiyle sıkıntı yaşanacağı uyarısında bulunuldu. Uzmanlar dünyanın en büyük 8 buğday üreticisinin toplam stoklarının toplam ihtiyacın yalnızca %20’sini karşılayabileceğini ve ciddi bir krizin başladığını ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu