Yatırım yapmaya başla!

Bugatti Her An Fikrini Değiştirip Chiron Longtail’i 515 Km/h’ye Çıkartabilir!

Bugatti, kırdığı 490 km/h hız rekorunu, bu sefer 500 km/h duvarını kırarak işi bitirmek istiyor. Peki Fransız marka bunu gerçekten yapacak mı?
Bugatti Her An Fikrini Değiştirip Chiron Longtail’i 515 Km/h’ye Çıkartabilir!

Dünyada neler oluyor? Eminiz sizde şaşkınlık yaşıyorsunuzdur. İlk olarak Top Gear’ın Chiron’un özel izinli açtırdığı hız sınırı sonrası 420 km/h çıktı dediğimiz anda birkaç saat içerisinde Bugatti özel yapım Chiron ile 490.48 km/h’ye çıkarak deyim yerindeyse “hız rekorlarını parçaladı” ve Koenigsegg gibi hipercar firmalarına şans bırakmadı.

Ardından Hennessey, Instagram sayfasında Bugatti’yi sağladığı hız rekoru için tebrik etti ve ardından 500 km/h’ye hazır olun mesajını bıraktı. Ancak Fransız şirket artık rekor denemesi yapmayacağını söyledi. Aslında rekoru bizler gördük ve kitaba işlenmedi. Zira aynı hızda bir de geri dönmesi gerekiyordu. Gelen yeni haberde ise Chiron Longtail ile çölde 515 km/h’ye çıkılabileceği söylendi. İşte detaylar;

Evet, bir motorlu kara taşıtının 515 km/h’ye çıktığı günü görebiliriz.

Chiron’un motorunun aşırı yüksek hızlara çıkabileceğini, taşıdığı rakamlardan anlayabiliyorduk. Üretim araçları içerisinde Veyron’dan itibaren hız rekorlarını kendinde saklayan Bugatti, henüz bu geleneğini bozmadı.

Siz de Bugatti’de umursamaz bir hava olduğunu sezinliyor musunuz? Kim “X Hıza Çıkarım” derse arkasından mutlaka bir operasyon yapılıyor. Hennessey’in 500 dediğinin birkaç gün sonrasında mega araç sahibinden gelen 515 açıklaması gibi!

Gerçekten Bugatti +25 km/h çıkabilir mi? Bizler W16’nın ne kadarlık bir potansiyeli olduğunu ve neler yapabileceğini bilmiyoruz. Bilecek tek kişi de onu yapanlar.

Yeterli güvenlik olursa yapılacağı planlanan Nevada Çölü’nde istenilen sürat rakamlarına çıkılamayabilir!

Yeni Bugatti Chiron türevi Longtail, uzun uğraşlar sonucu çıkmış ve 6 aylık bir titiz çalışma sonrası Ehra-Lessien‘de denenmiş bir hiper otomobildir. Motor potansiyeli en iyi seviyede olduğu için yapılması gerekenler şasi ve aerodinamik unsurlarıyla oynamaktı.

Şasi uzamanı Dallara geldi ve Chiron’u 25 cm uzattı. Marka ekibi de arka kanadı söküp, frenleri son şeklinde getirmesi ardından en ince yere bastırma ve rüzgar hesaplamaları yapıldı. Çünkü Chiron uçacaktı.

Michelin’de neredeyse Chiron piyasaya çıkmadan daha öncesinden 500 km hıza dayanabilecek lastik teknolojisi geliştirmekle uğraşıyordu.

8.0L W16, 1.500 beygir ve 1.600 nm torkla gelerek, hiç bir artırım yapılmamış. Her şey tamam olsa bile Bugatti, Ehra-Lessien Pisti ile Nevada Çölü arasında deniz seviyesi yükseklik farkı olduğunu aktardı. Almanya’daki pist denizden 50 metre yüksekte dururken, çöl alanı 1036 metre denizden yüksek seviyede.

Aradaki fark önemli olup, Chiron’da değişkenlik gösterecek basınç ve hava yoğunluğu sebebiyle 515 km/h‘ye çıkabileceği bilgisi verildi. Ancak güvenlik kısmında kafaları karıştıran sorular da var.

Bugatti’nin 500 km/h sınır kafesini geçerek 515 km’ye çıkmayı mantıklı bulmuyor. Markanın Kalkınma Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Stefan Ellrott, “Hesaplamalarımız sonrasında Nevada’da 25 km/sa daha hızlı gidebileceğimizi biliyoruz. Fakat bu fikir ve denemeden vazgeçebiliriz. Bugatti’de öncelik güvenliktir. Nevada Çöl rotası oldukça uzun ve tek bir yönde ilerliyor. Eğer bir problem yaşanırsa güvenlik ekiplerinin oraya yetişmesi uzun süre alacaktır. Ayrıca yüzde 3 oranında bir eğim bulunuyor. Orada rekor kırmak doğru bir şey yapmadığımızı hissettiriyor.” dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum