Yatırım yapmaya başla!

Bugatti Chiron 490 km/h ile Sürat Rekorlarını Resmen Parçaladı!Top Gear’ın özel izinle Chiron’un “high speed” sınırlandırmasını kaldırdıktan sonra yaptığı 420 km/h‘lik hızdan sonra uzun süre zarfında bir şeyin yapılabileceğini zannetmiyorduk. Bugatti Chiron, sessizce gelerek tamı tamına 490.48 km/h sürate çıkartıldı.

Gerçekten aklımızın almadığı bir noktada dolaşıyoruz. Bugatti’ye “bir hız rekoru için deneme yapacak mısınız” sorusu sorulduğunda “bunun için ilgilenmiyoruz” demesi ardından bu hareket, “sabrımızı taşırdınız” manasına geliyor.

Andy Wallace’nin yaptığı deneme için 500 km’ye ulaştı dememiz mümkün. Kainatın en hızlı aracı olduğu tescillenen Chiron’un bunu standart halinde yaptığını zannetmeyin. Sektörünün uzmanları 6 aylık bir çalışmayla aracı bu limitlere getirdiler.

482 km/h hız sınır duvarını kırması için şasilerde uzman olan Dallara ve lastiklerinde Michelin ortak bir çalışma yürüttü. Rekoru kıran model normalden 25 cm daha uzun. Aracın rüzgarla olan ilişkisini, sürtünmeyi en aza indirgemek için arka kanat bırakıldı.

Ön uç ayırıcılar daha büyük ve çok hava çekmek için yeniden tasarlandı. Egzozlar dört çıkışa sahip ve ağızları daha geniş.  Bugatti’nin sanat ustası Frank Heyl,En büyük zorluk, genel paketi doğru yapmak. Sadece tasarım değil, sadece aerodinamik değil, sadece motor değil, sadece lastik değil. Her şeyi bir araya getirmek ve tek bir arabada çalıştırmak.” dedi. 

Özel lazer kontrollü süspansiyon da hıza etken durumlardan birisi. Motor için bir değişim yapılmadı. Zaten başında da Chiron’un 8.0L W16’sının 1.500 beygirlik hali 500 km’nin üzerinde hızlara yeteceği söyleniyordu.

Normalden biraz daha hafifletilerek piste çıkartılan Chiron, ömrümüzde kolaylıkla gösterge panellerinde göremeyeceğimiz rakamları bizler gösterdi. Kısaca Bugatti mühendislerini ve yardımcı firmaları tebrik ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum