Yatırım yapmaya başla!

Buffett’ın Ortağı Charlie Munger: 22 Trilyon Dolarlık Ulusal Borçla ABD Keşfedilmemiş Topraklarda

Berkshire Hathaway’in Charlie Munger’i ABD’nin 22 trilyon dolarlık yeni rekor seviyedeki ulusal borcu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle;
Buffett’ın Ortağı Charlie Munger: 22 Trilyon Dolarlık Ulusal Borçla ABD Keşfedilmemiş Topraklarda

Berkshire Hathaway’in Başkan Yardımcısı ve Warren Buffett’ın uzun süreli iş ortağı olan Charlie Munger, verdiği demeçte ABD’nin ulusal borcunun 22 trilyon dolarlık yeni rekor seviyeye ulaşmasıyla ilgili “alışılmadık bir durum içindeyiz” dedi.

Bu gibi konular hakkında endişelenmediğini de sözlerine ekleyen 95 yaşındaki Munger; “Büyük bir ulusun vakti geldiğinde yıkılması çok kolay bir şey. Bu Roma ya da altın çağındaki Britanya olsun, hepsi bundan geçer. Ve sıra bir gün size de gelmek zorunda. Fakat bunu çok fazla düşünmekten hoşlanmıyorum. Bu tıpkı kendi ölümüm gibi.” dedi. Munger’in açıklamaları dikkat çekti çünkü o, tarihin en ünlü yatırımcılarından biri olan Buffett’ın, namı diğer Omaha Kahini’nin başarısında kilit rol oynamıştı.

Aslında Munger’in yatırım kalibresi onun Berkshire operasyonlarına taşınmasının öncesinde gelmişti ve 1962’den 1975’e kadar Munger’in ortaklığı yılda ortalama yüzde 19.8 getiri elde etmişti.

Berkshire Hathaway’in Charlie Munger’i:  "22 Trilyon Dolarlık Ulusal Borçla ABD Keşfedilmemiş Topraklarda"Geçtiğimiz gün The Daily Journal’ın yıllık toplantısını takiben bir dizi soruyu yanıtlayan Munger, hem yurt içi hem de yurt dışı konulardaki görüşlerini açıkladı. Yatırımın altın çağının bitip bitmediği yönündeki soruya ünlü milyarder; “Sonsuza kadar değil, çünkü bu bence dünyanın gördüğü son resesyona ya da son büyük fırsata benzemiyor, gelecekte de fırsatlar olacak” diye cevap verdi. Yine de iki faktörden dolayı şimdi daha zor olduğunu da kabul etti.

Birincisi değerlemeler artmıştı ve ikincisi bu fırsatların içinden seçen rekabet çok daha akıllı, agresif ve çok daha fazla hale gelmişti.

Berkshire Hathaway’in Charlie Munger’i Yatırım Altın Çağı Bitti mi ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği üzerine ise; “bence ABD ile Çin’in geçinmesinin avantajları her iki taraf için de çok faydalı ki onların kabul edilebilir bir düzenlemeye uyacaklarını düşünüyorum.” yorumunu yaptı. “Serbest ticaret konusunda ABD için önemli olan bazı sınırların bulunmasının yanlış olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla olmalarını istemiyorum ya da çok büyük olmalarını istemiyorum. Ancak serbest ticaretin işleyişindeki bazı sınırlamalar oldukça kabul edilebilir.” diyen Munger, Çin ile Amerikan ilişkilerini Rusya ile ilişkilere tercih edeceğini de söyledi.

“Bence Çin de aynı şekilde düşünüyor ve anlaşacağımızı tahmin ediyorum” diyen Munger, Amazon’un yeni genel merkez teklifi hakkında da konuştu.

 Charlie Munger AB Çin Anlaşmazlığı ABD’li e-ticaret devinin genel merkez teklifi ve Amazon’un büyüme tahmini hakkında; “yaptıkları şey inanılmaz” diyen milyarder, Jeff Bezos’u fena halde akıllı olarak nitelendirdi ve dünyanın en zengin insanının hala gidecek yukarı yönlü çok fazla yolu olduğunu öngördü.

Son olarak Bezos’un “bana şantaj yapıyorlar” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili ise şu yorumu yaptı: “Sorunların üstesinden gelen insanlara hayranım. Bu yüzden onun The National Enquirer’le yüzleşmesiyle ilgili hiçbir sorunum yok.” Amazon’un büyümesine şaşırdığını söyleyen Munger; “bu kadar başarılı olmasını tahmin edemezdim ama oldu ve şimdi de durduğunu tahmin etmek istemem, şirketin uzun bir yol alacağını düşünüyorum” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum