Yatırım yapmaya başla!

Budget’in Premium Otomobillerle Yaptığı Mashup Çalışmalarına Bakın!

Günümüzde bazı otomobil şirketlerinin ortaklıklarına vurgu yapmak isteyen Budget Direct, harika bir model karışım görselleri göndermiş!
Budget’in Premium Otomobillerle Yaptığı Mashup Çalışmalarına Bakın!

Yeni bir araç modelinin çıkışından önce ve sonrasında neler yapıldığını az çok biliriz. İlk önce modelde marka yüzünün genel hatları belirlenir, tasarlanır, kilden gerçek boyutlu kalıbı çıkartılır, mühendis ekibi motor ve teknolojisi ile uğraşır vs. yüzlerce kalem işten sonra ortaya bir şey çıkartılır. Budget Direct adında, iş sahası sigorta olan şirket “mashup” çalışmasıyla bir şeye dikkat çekmek istemiş.

Otomotiv şirketleri son 20 yıldır birbirleri arasında inanılmaz derecede çok ortaklıklar kurdular. Hangi aracın kimle ve nerede üretildiği karıştırıl hale geldi. En yakın verebileceğimiz örnek Toyota’nın BMW ile anlaşarak Supra ve Z4 modellerini aynı çatı altında imal etmesi olmuştu. Bunlardan esinlenerek de Budget, premium markalarla fikir olabilecek karışımlar yapmış!

İngiliz ve İtalyan ikon modelleri ortak üretim kararı alsalar nasıl olurun resmi çizilmiş.

Görselde Bentley ve Ferrari yüzünü görüyoruz. Çalışmada tam bir mixleme yapılmış. Ferrari’nin en iyi şahlanan atı konumundaki 812 Superfast‘i ön yüzün far ve ızgarasında görüyoruz.

Kaputtan itibaren genel yapı Bentley ile oluşturulmuş. Özellikle spor modelin arkaya uzanış şekli İngiliz marka çizgilerinde.

Bu sefer de bir İtalyan ve Alman melez aracı geliyor.

Dolaylı yoldan zaten bir Alman malı olan Lambo, BMW’nin elektrikli modeli ile karıştırılmış. Kupa kısmında i8’in hakimiyeti söz konusu. Böbrek ızgara bunun kanıtı. Olay, tampon kısmına geldiğinde ise Lamborghini Aventador‘un aerodinamik parçaları başlatılmış.

Karbon fiber bir havası olan yeni birleşimin dikiz aynalarında ve kapı arka hava girişlerinde İtalyan çizgileri hakim. Böyle bir “i8 & Aventador” birleşimi söz konusu olabilir mi? Kesin bir şey söylemek şimdilik zor!

Oluşumlarından beri mutlaka bir yerlerde buluşan Dodge ve Chevrolet’te birleştirilmiş.

İki büyük Amerikan güç santralinin sistem birleşimi de belli oluyor. Aynı milletten de olsalar kendilerine has çizgileri belli oluyor. Karşımızda üretimi üzücü şekilde bitirilen Viper‘ı, bu sefer Corvette bedeninde rastlıyoruz.

Daha da dikkatli bakıldığında Challenger’ı da görüyoruz. Ön yüze Camaro farlarıyla başlanarak, kaput kısmında Challenger kaput hava girişine dönülmüş. Profilin kapı kısımlarında Viper hissedilirken, çamurluklarda geri Camaro’ya yer verilmiş.

VW ve Ford birleşimi bu resim, aslında gerçek hayatın bir kesiti olmuş.

Yukarıdaki markalar bildiğimiz kadarıyla aralarında teknoloji ve parça alış verişi yapmadılar. Ancak Ford ve VW, geçtiğimiz ay bir pick-up için ortak üretim yapılacağını duyurmuştu. Tasarımcı da buradan esinlenmiş olabilir. Stratejik ortaklık sonrası iki zarif model çarpıştırılmış.

Focus’un simasının kullanıldığı çizimde, 70 yıllık tarihe sahip ancak bantlardan alınacak Beetle kupasına yer verilmiş. Tampon şekline bakıldığında Focus RS’in yoğunluğunu hissediyoruz. Şişkin çamurluklar Beetle’dan gelirken, jantlar yine Focus RS!

Sizce ileride Nissan ve Porsche ortak bir süper spor arba üretebilir mi?

Olmayacak bir şey değil. Nissan, ortak çalıştığı Renault grubuyla dolaylı olarak Mercedes’e iş yapan bir şirkettir. Spor araba kavramının ilk temsilcilerinden olan Porsche, bizce Japon Nissan’la inanılmaz ürün çıkartabilir.

Budget Direct’te bunu iyi yakalamış. Biraz kafanız karışmış olabilir. Stilistte tam olarak onu yapmak istemiş. Gövde 911 mi yoksa 350Z mi? GT-R bunun neresinde? Ön kısımda GT-R R35’ten gelen farlar ve ızgara yapısına karşı, profil kısmına 911 ile giriş yapılmış.

Budget Direct’in en komik gelen çalışması da Range Rover ve Smart evlilikleri olmuş.

Mercedes himayesinde üretilen Smart araçları, bugünlerde biraz sallantılı günler yaşıyor. Her zaman ultra mini araç kategorisinde yer alan ve çizgi dışına çıkmayan Smart, yapısını İngiliz bir araçla paylaşmak zorunda kalmış.

Diğer üretici birleşimlerine ihtimal versek de bu çalışma pek mümkün gözükmüyor. Sanatçı aslında burada; zamanı geldiğinde irili ufaklı tüm şirketler tek çatı altına toplanacak veya toplanmak zorunda kalacak demek istiyor. Yoksa stil ve söz sahibi Range Rover‘ın tek bir parçası dahi Smart’la paylaşılmaz.

Çizilen dijital görsellerle yapılmak ve aktarılmak isteneni çok iyi anladık. Maliyetlerin gün geçtikçe artmasıyla dünya otomotivi gerçekte de ülke farketmeksizin ortak platformlara geçmek zorunda kalıyor.

Bazı otomobil bilimcilerine göre bundan 30 yıl sonra marka kavramı ortadan kalkacak, belirli bir kaç firma havada uçan otonom araçların imalatçısı olacak. Ve de bu açık şekilde mümkün gözüküyor. Sizce çalışma şirketler arasında ilişkiyi anlatmak için çok iyi olamış mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum