Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu İki Veri BTC Fiyatını Doğrudan Etkileyebilir! Güncel Veriler

Bu yıl ilk kez 17 bin dolar seviyesini aşan Bitcoin için bazı veriler uyarı niteliği taşıyor olabilir! Detaylar haberde;
Bu İki Veri BTC Fiyatını Doğrudan Etkileyebilir! Güncel Veriler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasalarında gün içinde çoğu kripto para birimi önemli yükselişler gösterip son haftalardaki kayıplarını toplamayı başarmış görünüyor. Aralık ayı ABD enflasyon verilerinin duyurulacağı haftaya yükselişle başlayan amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise üç hafta sonra 17 bin doların üstüne kendini atmayı başardı. Peki, BTC bu seviyenin üzerinde kalabilecek mi ya da bir yükseliş ivmesi yakalayabilecek mi?

Bu arada Bitcoin ile ilgili son güncel verilerin yakın vadede fiyata ne gibi etkilerinin olabileceği tartışılıyor. FTX borsasının çöküşünün ardından Bitcoin ağındaki büyük işlemlerin sayısı azaldı. Ayrıca madencilerin net pozisyonları değişti ve zorluk azaldı. Büyük işlemlerin sayısındaki düşüşün ortasında Bitcoin’in mevcut durumu nasıl değerlendirilmeli?

Ağdaki Büyük İşlemlerin Sayısındaki Düşüş Kafa Karıştırıyor

Bitcoin ağındaki büyük işlemlerin sayısındaki düşüş, kripto paraların kralının geleceği hakkında bazı soru işaretlerine yol açmış durumda.

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre Bitcoin ağındaki genel işlemlerin çoğunluğunu oluşturan büyük işlemlerin sayısı, FTX borsasının dramatik çöküşünün ardından azaldı.

Kasım ayında 10 milyon doları aşan işlemler, yüzde 42.8’ini oluşturacak şekilde toplam işlem hacminin önemli bir bölümünü oluşturmaktaydı.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, bu yüzde o zamandan beri azaldı ve söz konusu büyük işlemler, haber yazımı esnasında toplam zincir üstü işlem hacminin yalnızca yüzde 19’unu oluşturmakta.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Bu düşüş için olası bir açıklama, büyük işlemlerin azalmasına katkıda bulunmuş olabilecek büyük adreslerin davranışıdır. Santiment tarafından sağlanan verilere göre 1.000 ila 10.000 BTC tutan adres sayısı son bir ayda azalma gösterdi.

Bununla birlikte, aynı dönemde 1 ila 1.000 Bitcoin tutan adreslerin önemli ölçüde büyümesiyle Bitcoin’e bireysel yatırımcıların ilgisi artmaya devam etti.

Bitcoin varlıklarının dağılımındaki bu değişiklik, daha küçük miktarlarda kripto para tutma olasılığı daha yüksek olan daha küçük yatırımcıların ilgisinin arttığının bir işareti olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Madenciler Mola Veriyor

Diğer yandan, azalan büyük işlem sayısı, madencilerin durumu üzerinde olumsuz bir etki yaratmadı.

Madenci net pozisyon değişikliğinin uzun bir süre sonra pozitife döndüğü gözlemlendi. Pozitif bir madenci net pozisyonu, madenciler tarafından satılan toplam Bitcoin sayısının, elde tutulan miktardan daha az olduğunu göstermektedir.

Bu veriler, madencilerin kripto para biriminin geleceğine daha fazla güvenmeye başladığını gösterdiğinden, Bitcoin’in uzun vadeli beklentileri için olumlu bir işaret olarak değerlendirilebilir.

Buna ek olarak, Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre son birkaç hafta içinde madencilik zorluğu 34.4T’den 16.6T’ye düştü. Zorluktaki bu düşüş, madenci gelirindeki artışla aynı zamana denk geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Bu arada madenciler, BTC’ye inanç göstermeye başlasa da tüccarlar aynı duyguyu paylaşmıyor gibi!

Bitcoin’e yönelik yatırımcı duyarlılığı, BTC’deki short pozisyonlar önemli ölçüde arttığından, haber yazımı esnasında biraz olumsuz görünüyordu.

Coinglass’a göre short pozisyonlar, Bitcoin için tutulan toplam pozisyonların yüzde 53.43’ünü oluşturuyor. Bu durum, yatırımcıların amiral kripto para biriminin kısa vadeli beklentileri konusunda daha az iyimser olduğunun bir işareti olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Coinglass

Fiyata Etkisi Nasıl Olacak?

Büyük işlemlerdeki düşüşün ve olumsuz tüccar duyarlılığının Bitcoin’in değerini etkileyip etkilemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Bitcoin, haber yazımı esnasında son 24 saatte yüzde 2’nin üzerinde artışla 17.315 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.