Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları Belli Oldu

Hafta içerisinde değişen yatırım araç piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın...
Bu Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalarda birçok gelişme yaşandı. Seçim belirsizliğinin ortan kalması ile piyasalar rahat bir nefes aldı.

Sandıkların kapanmasının ardından yurt içi piyasalar Mart ayı enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon Mart’ta aylık bazda yüzde 3,16, yıllık bazda yüzde 68,50 yükseldi.

Yurt içi üretici fiyat endeksi verisi de açıklandı. Yİ-ÜFE, Mart ayında yıllık bazda yüzde 51,47, aylık bazda yüzde 3,29 arttı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi’nin Mart ayı enflasyon rakamları paylaşıldı. Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda yüzde 2,4 olarak gerçekleşti.

ABD’de Mart ayına yönelik ADP özel sektör istihdam verisi açıklandı. Şubat ayında 140 bin kişi olan özel sektör istihdamı Mart ayında 184 bin kişi oldu.

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen başlıca verisi olan ABD tarım dışı istihdam raporu ve işsizlik rakamları açıklandı. Tarım dışı istihdam Mart ayında 303 bin olarak gerçekleşti. İşsizlik ise yüzde 3,8 seviyesinde oldu.

Kazandıran Yatırım Araçları

Ons Altın Kayda Değer Yükseldi

Bu hafta altın kayda değer yükselişleri ile yatırımcılara kazandırdı. Ons altın bu hafta yüzde 4’den fazla yükselerek kapanışı 2 bin 329 dolardan yaptı. Ons altından destek alan gram altın yüzde 3,04 yükseldi. 2 bin 398 TL’den kapanışı yaptı.

Çeyrek altın yüzde 3,04 yükselerek kapanışı 3 bin 921 TL’den yaptı. Altın piyasasındaki yükseliş ile ilgi birçok uzman isimden değerlendirmeler geldi.

Ham Petrol 4 Haftadır Yükseliyor

Ham petrol 4 haftadır yükseliş seyrini sürdürüyor. Bu hafta yüzde 4,36 kazandıran petrol 86,73 dolardan kapanışı yaptı.

Ons Gümüş Bu Hafta Yüzde 10’dan Fazla Yükseldi

Ons Gümüş bu hafta gösterdiği tırmanışlar ile dikkatleri üzerine çekti. Gümüş, yüzde 10’dan fazla yükselerek haftayı 27,48 dolardan kapattı.

Borsa Haftayı 9 Bin 618 Puandan Kapattı

Son üç haftadır kazandıran yatırım aracı olan BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 5,21 yükseldi. Haftayı 9 bin 618 puandan kapattı.

Kaybettiren Yatırım Araçları

Dolar, Euro ve Sterlin Kaybettirdi

Bu hafta kaybettiren yatırım araçları arasında dolar, euro ve sterlin yer aldı. Dolar bu hafta yüzde 1,18 kaybettirdi. Kapanışı 32,01 TL’den yaptı.

Euro ise yüzde 0,81 kaybettirerek kapanışı 34,7 TL’den yaptı. Sterlin ise bu hafta yüzde 1,17 kaybettirerek kapanışı 40,51 TL’den yaptı.

BTC Yüzde 2’den Fazla Kaybettirdi

Bu hafta yüzde 2’den fazla kaybettiren Bitcoin, 68 bin 268 dolardan seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın