Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BTK’nın Yerli ve Milli Kaynaklarla Geliştirdiği eSIM Teknolojisi Tanıtıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yeni eSIM teknolojisinin tanıtımını gerçekleştirdi.
BTK’nın Yerli ve Milli Kaynaklarla Geliştirdiği eSIM Teknolojisi Tanıtıldı

Mobil iletişim teknolojilerinin yapılan yatırımlar ile her geçen gün daha da geliştiğine tanık oluyoruz. Son günlerde ülkemizde eSIM teknolojisine yönelik somut gelişmeler yaşanmaya başlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirilen bir etkinlikte, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisine dair açıklamalarda bulundu. eSIM teknolojisini kullanan ilk ülkelerden biri olduğunu söyleyen Sayan, bu hamlenin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki dönemde kullanıma sunulacak eSIM teknolojisi ile beraber yıllardır kullanılan fiziksel SIM kartlarının tarihe karışacağı belirtiliyor. Bakan Yardımcısı Sayan, bu teknolojinin mobil iletişimin yanı sıra pek çok sektör üzerinde etkisini göstereceğini söyledi. Bu altyapı ile hemen her cihazın internet bağlantısına açık olabileceği belirtiliyor.

Yerli ve Milli eSIM Tanıtıldı

Yerli ve Milli eSIM Tanıtıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan katıldığı etkinlikte eSIM teknolojisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bu teknoloji ile her cihazın internete bağlanabileceği belirtilirken, evlerde kullanılan beyaz eşyalar ve otomotiv sektöründeki ürünlerin de eSIM’den yararlanacağı ifade edildi. Verimlilik olarak Türkiye’yi yepyeni bir seviyeye taşıması beklenen eSIM’ın tamamen yerli ve milli kaynaklar ile geliştirildiği aktarıldı.

Etkinlikte BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da dünya genelindeki teknolojileri yakından takip ettiklerini ve bunların yerli ve milli kaynaklar ile üretilmesi için çalıştıklarını söyledi. Çalışmalar sonucu ortaya çıkan son projenin eSIM olduğunu söyleyen Karagözoğlu, geliştirdikleri altyapının uluslararası standartlarda olduğunu ifade etti.

Karagözoğlu açıklamasında, “eSIM güvenli bir çip üzerine uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek teknoloji sunuyor. Cihazlara fiziksel SIM kart takılmadan, yazılım yoluyla uzaktan işletmeci profil bilgileri yüklenebiliyor ve yönetilebiliyor. Yine, işletmeciye ait SIM kart alınmasına gerek olmadan, profil değişikliği yoluyla işletmeci değişikliği de cihaz üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca, eSIM, fiziksel SIM kartlarının sağladığı tüm güvenlik seviyesine eş değer seviyede güvenlik ve koruma seviyesi sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Sayan’dan Siber Güvenlik Açıklaması

Sayan’dan Siber Güvenlik Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, etkinlikte Türkiye’nin siber güvenlik politikasına dair değerlendirmede bulundu. Temel prensiplerinin Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması olduğunu ifade eden Sayan, başta otomobil üreticileri olmak üzere eSIM’in kullanım alanlarını gözlemleme imkanı bulacaklarını söyledi.

Siber güvenliğin önemine de değinen Sayan, Siber Yıldız Bayrağı Yakala yarışmaları ile gençlere ödül ve istihdam imkanı yaratmak istediklerini belirtti. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 25 Aralık Cumartesi günü yetenekli kişiler 24 saat sürecek ve büyük ödüllerin olduğu bir organizasyona katılacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum