Yatırım yapmaya başla!

BTK Tarafından Yeni Kanun Teklifi ile Sosyal Medya Yasaklanabilecek

Sosyal medya için hazırlanan kanun teklifi BTK’ya sosyal medya uygulamalarını engelleme yetkisi veriyor.
BTK Tarafından Yeni Kanun Teklifi ile Sosyal Medya Yasaklanabilecek

Son günlerde Türkiye’nin başlıca gündem maddeleri arasında sosyal medya uygulamalarına yeni düzenlemeler yapılması yer alıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Twitter’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve eşi Berat Albayrak’ın yeni doğan çocukları için çok çirkin paylaşımlar yapıldı.

Bu paylaşım sosyal medyada geniş tepki topladı. Dün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya tepkisini gösterdi ve sosyal medya için yeni bir düzenlemenin yolda olduğunu açıklamıştı. Bugün ise sosyal medya uygulamalarına yeni düzenlemeler getirecek kanun teklifi ortaya çıktı.

Teklifin maddeleri BTK’nin kamu yararına WhatsApp, Telegram, Netflix, gibi hizmetleri engelleyebilmesine imkan sağlıyor. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu üzerinde yapılacak değişiklik ile BTK bu yetkilere sahip olacak.

Şebeke Üstü Hizmetler Yasaklanabilir

Şebeke Üstü Hizmetler Yasaklanabilir

Sosyal medyaya yönelik düzenleme getirecek kanun taslağında şebekeler üstü hizmet tanımı için “İnternet erişimine sahip abone ve kullanıcılara, işletmecilerden veya sağlanan internet hizmetinden bağımsız olarak bir yazılım vasıtası ile sunulan; sesli, yazılı, görsel iletişim kapsamındaki kamuya açık elektronik haberleşme hizmetleri veya yazılım platformu vasıtasıyla sunulan uygulama hizmetleri…” ifadelerine yer veriliyor.

Hukukçular şebekeler üstü hizmet olarak WhatsApp, Telegram ve Netflix gibi servisleri örnek gösteriyor. Kanun teklifine eklenecek madde ile BTK bu platformları gerekli durumlarda engelleme imkanına sahip olacak.

BTK’ya engelleme yetkisini veren taslakta, “Kurum (BTK) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.” ifadesi kullanılıyor.

Temsilci Bulundurmak Zorunlu Olacak

Temsilci Bulundurmak Zorunlu Olacak

Hükümet ayrıca sosyal medya şirketlerinden Türkiye’de temsilci bulundurmalarını ve verilerini ülke içerisinde saklamalarını talep ediyor. Yasanın çıkmasından itibaren sosyal medya şirketlerinin 30 gün içerisinde temsilci bulundurmaları gerekecek. Taleplerin yerine getirilmemesi halinde platformların bant genişliği büyük oranda daraltılacak. İlerleyen günlerde bir gelişme olmadığı takdirde platformun tamamen engellenmesi gündeme gelecek.

Ayrıca sosyal medya platformlarından içeriklerin silinmesi istenebilecek. İçeriklerin 24 saat içerisinde silinmemesi halinde sosyal medya şirketleri büyük tazminatlar ödemek durumunda kalabilir. Düzenleme ile vatandaşlar da sosyal medya platformlarından içerik silinmesi talebinde bulunabilecek. Kanun teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum