Yatırım yapmaya başla!

BTK’dan VPN Açıklaması: Tüm Dünyanın Ortak Sorunu!

Bilgi Teknoloji Kurumu yetkilisi VPN’ler ile ilgili yapılan çalışmalar olduğunu ve ciddi önlemler aldıklarını açıkladı. Detaylar haberimizde…
BTK’dan VPN Açıklaması: Tüm Dünyanın Ortak Sorunu!

Son yıllarda özellikle ülkemizde zararlı bulunan internet sitelerine olan kısıtlamaların artmasıyla beraber kullanıcıların bu ortamlara erişmek için çeşitli alternatiflere yöneldiği biliniyor. En sık izlenen yolların başında dns değiştirmek ya da VPN yazılımlarını kullanmak geliyor.

VPN kullanıldığı takdirde başka bir ülkeden bağlanıyormuş gibi internete girebiliyorsunuz. Bu sayede erişim engeline takılmadan yasaklı sitelere girmek mümkün oluyor. VPN kullanıcılarının gitgide artması BTK’yı da bir dizi önlemler almaya yöneltmiş durumda. BTK İnternet Dairesi Bilişim Uzmanı Levent Gönenç, yaptığı açıklamada VPN ile ilgili ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

‘VPN Tüm Dünyada Ortak Sorun’

BTK yetkilisi Levent Gönenç, TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’na sunum yaptığı esnada kendisine VPN ile ilgili sorulan soru sonrasında önemli açıklamalar yaptı. “VPN üzerindeki haberleşmeleri ve internet sağlayıcılarını kontrol edebiliyor musunuz?” sorusuna cevaben, çalışmalar yürüttüklerini ve bu durumun tüm dünyada ortak bir sorun olduğunu belirtti.

VPN uygulamalarının amaçlarının engellemeyi aşmak olduğunu belirten Gönenç, “bununla ilgili çalışmamız şu anda mevcut, tedbir alınması amacıyla uyarılarımız erişim sağlayıcılara mevcut ve ciddi önlemler de aldık, test aşamasındayız, testlerimiz tamamlandıkça faz faz ilerlemeyi düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘Şu Anda Test Aşamasındayız’

BTK İnternet Dairesi Bilişim Uzmanı Levent Gönenç, VPN ve benzeri alternatif engelleme yöntemlerinin kullanımıyla ilgili kanunda hüküm olduğunu belirtti. Mevcut hüküm dahilinde erişim sağlayıcılarına ve internet servis sağlayıcılarına uyarılar yaptıklarını belirten Gönenç, bu uyarılar ışığında kurumların ciddi tedbirler aldığını ve bu tedbirleri test ettiklerini söyledi.

Uygulamaların, IP adreslerinin ve pek çok yönteminin sürekli değiştiğini belirten BTK yetkilisi, bu duruma karşı ciddi önlemler aldıklarını ve şu anda test aşamasında oldukları ifade etti. Testler tamamlandıkça VPN’ler üzerinde daha somut yaptırımların yolda olduğunu görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum