Yatırım yapmaya başla!

BTK, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a Depremde Yaşanan Kesintiler Nedeniyle Ceza Verdi

BTK geçtiğimiz yılın Eylül ayında İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem nedeniyle GSM operatörlerine ceza kesti.
BTK, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a Depremde Yaşanan Kesintiler Nedeniyle Ceza Verdi

Son günlerde ülkemizde yaşanan depremler sonrası ulaşım ve iletişim alanında önemli sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Dünyanın dört bir yanında doğal afetler yaşanıyor ve depremler bunlar arasında en çok hasar veren olaylar olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın Eylül ayında İstanbul’da deprem olmuş ve büyük panik yaşanmıştı. 26 Eylül tarihinde yaşanan İstanbul depremi sonrası GSM operatörleri adeta sınıfta kaldı.

Ülkemizde hizmet veren 3 GSM operatörü Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları deprem sonrası erişim sorunları yaşadı. Halihazırda İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor. Ancak orta şiddette olan bir depremde bile insanların cep telefonu ile iletişim kurmaması GSM operatörlerinin altyapılarını tartışma konusu haline getirdi. Bu durum sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan GSM operatörlerine cezai yaptırım geldi. Kurum her üç operatöre de satış gelirleri üzerinden hesaplanan cezalar kesti.

BTK Ceza Yağdırdı

BTK Ceza Yağdırdı

BTK tarafından mobil operatörlere toplamda 10 milyona yakın ceza verildi. Deprem sonrası Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone’da yaşanan kesintiler nedeniyle milyonlarca vatandaş iletişim sorunu yaşadı. Turkcell’de deprem sonrası 1 saat 15 dakika, Vodafone’da 1 saat 45 dakika, Türk Telekom’da ise 27 saatlik kesinti yaşandı. BTK kesintiler nedeniyle her üç operatörün 2018 yılındaki toplam satış tutarı üzerinden hesaplanmış cezalar kesti. Turkcell 2 milyon 90 bin TL, Vodafone 2 milyon 459 bin TL, Türk Telekom ise 5 milyon 272 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Türk Telekom’a ayrıca radyo erişim şebekesi elemanlarını kapatması nedeniyle 4 milyon 519 bin TL daha ceza aldı. Deprem sonrası GSM operatörlerinde yaşanan erişim sorunu nedeniyle milyonlarca vatandaş WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları üzerinden iletişim kurmak durumunda kaldı. Operatör üzerinden fazla yüklenme nedeniyle erişim sorunları yaşandı.

Pek çok vatandaş ödedikleri yüksek fatura bedellerini sebep gösterdi ve yaşanan erişim sıkıntısından dolayı GSM operatörlerini eleştiri yağmuruna tuttu. Uzmanlar GSM operatörlerinin yaşanması muhtemel doğal afetlere karşı çok daha güçlü altyapılara sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Üstelik yaşanan erişim sorunu sadece İstanbul ile sınırlı kalmadı. Deprem İstanbul’da olmasına rağmen GSM operatörlerinin ülke genelinde erişim sorunu ile gündeme gelmesi fazlasıyla düşündürücü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum