Yatırım yapmaya başla!

BTK, Mavi Balina Uyarısı Yayınladı!

Dünya çapında 130’dan fazla genci intihara sürükleyen Mavi Balina (Blue Whale) oyunu için BTK’dan uyarı geldi!
BTK, Mavi Balina Uyarısı Yayınladı!

Blue Whale ya da Türkçe adıyla Mavi Balina adındaki bu oyun, genç yaştaki insanların psikolojisini alt üst ederek, hayatlarına son vermelerine neden oluyor. Aslında mobil ya da bir bilgisayar oyunundan çok, sanal şantajla insanların hayatına mal olan bu “tuzak”, 2015 yılından itibaren gerçekleşen intihar vakalarının sorumlusu olarak gösteriliyor.

Hepimizin aklında “bu oyun neden erişimi kesilmiyor” ya da “Mavi Balina ile ilgili neden önlem alınmıyor” gibi birçok soru işareti bulunuyor. Fakat hem ülkemizde hem de dünya çapında bu katil oyun, gençleri etkisi altına devam ediyor. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ise aileleri bu tuzak ile ilgili dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Mavi Balina, Oyun Görünümünde Bir Tuzaktır!

Mavi Balina, Oyun Görünümünde Bir Tuzaktır!BTK tarafından 16 Eylül’de yayınlanan uyarıda, dünyada 130 gencin intiharına sebep olan Mavi Balina’nın, oyun görünümünde bir tuzak olduğunu ve bu tuzağa daha çok; gerçek hayattan kopuk, özgüven sorunu yaşayan asosyal gençlerin düşebileceği belirtildi.

Ayrıca çocukların internette ve sosyal medyada oynadığı oyunlardan ailelerin mutlaka haberdar olması gerektiğini de açıklayan BTK, çocukların evde bilgisayar başında olmalarının “güvende” oldukları anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Katil Oyunun Türkiye Üzerinden Erişiminin Kesilmesi Mümkün Değil!

Katil Oyunun Türkiye Üzerinden Erişiminin Kesilmesi Mümkün Değil!Mavi Balina’nın tarayıcı tabanlı bir oyun olmadığını, çocuklara sosyal medya üzerinden gizlice gönderildiğini bir kez daha ailelere hatırlatan BTK, oyunun standart bir adresi olmadığı için Türkiye üzerinden erişimin kesilemediğini dile getirdi.

Oyunu oynamak isteyenlere, sözde “oyun yöneticisi” tarafından virüs içerikli bir bağlantı gönderildiğini, “Oltalama (Phishing)” yöntemiyle gençlerin kişisel bilgilerinin çalındığı, tehdit ve şantaj uygulanarak oyunda kalmalarının sağlandığının da altı çizildi.

Rusya’da başlayarak dünya çapına yayılan katil oyun için ABD bağlantısı ile YouTube üzerinden “Blue Whale” yazıp arama yaptığınızda, intihar önleme hattı gibi 7/24 destek veren telefon numaraları karşımıza çıkıyor.  Yurt dışında bu tuzağı engellemek için ciddi adımlar atılıyor. Umarız ülkemizde de daha fazla genç bu katil oyuna kurban gitmeden, daha etkili önlemler alınabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum