Paylaşım

BTK’dan Tüm GSM Operatörlerine Ceza Yaptırımı


 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı denetimler sonrasında Türkiye’deki 3 GSM operatörüne idari para cezası uyguladı. Ayrıntılar haberimizde…

Ülkemizde mobil iletişimin tüm yükünü taşıyan GSM operatörleri, BTK’nın hizmet denetiminden nasibini aldı. Kurum resmi sitesinden 3 GSM operatörüne de idari para cezası kesildiğini açıkladı. Ayrıca kesilen cezalarda kullanıcılardan gelen şikayetlerin etkili olduğu belirtildi.

Ülkemizde teknolojinin denetleyicisi konumda olan BTK, ülkemizdeki 3 operatör Turkcell, Vodafone ve Avea’da yaptıkları denetlemeler sonucunda cezai yaptırıma gitti. BTK’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada, kurumların yurt dışı paketlerinin ücretlendirmesinin denetlendiğine yer verildi. Peki hangi kuruma ne sebeple nasıl cezalar verildi?

Turkcell’in yanlış bilgilendirme sonucunda abonelerine ücret yansıttığı belirtildi.

BTK’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, Turkcell’in 9 Aralık 2014-24 Mart 2015 tarihlerinde sesli yanıt sisteminde Birleşik Arap Emirlikleri seçimini yapan 98 aboneye yanlış bilgilendirme yapılarak ücret yansıtılmasının mağduriyet oluşturması nedeniyle, 19 bin 138 TL idari para cezası kesildi. Kurum ayrıca yurt dışı paketi kullanan bazı abonelere doğru faturalandırma yapmadığı için 181 bin 813 TL idari para cezasına çarptırıldı.

Faturalandırmayla ilgili bir ceza da Avea’ya uygulandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş üzerinde yaptığı denetlemeler sonucunda, kurumun “doğru faturalandırma yapma” ve “hizmetin kısıtlanması ve durdurulması” ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediği için 251 bin 338 TL idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Vodafone’a bazı abonelerine internet kullanımı ücretlendirmesinde hata yaptığı için BTK tarafından yaptırım uygulandı.

Yapılan açıklamada Her Şey Pasaport Roaming paketini kullanan 378 abonenin internet kullanımlarının hatalı ücretlendirildiğine yer verildi. Yapılan bu hatalı işlem sonrasında ise Vodafone Telekomünikasyon A.Ş’ye 82 bin 454 TL para cezası uygulanırken ayrıca BTK’ya hatalı dosya yollandığı için 123 bin 47 TL ceza verildiği açıklandı.

Uygulanan para cezalarıyla ilgili, GSM operatörlerinin bütçeleri göz önüne alındığında çok büyük miktarlarda olmasa da mağdur olan kullanıcıların bir nebze de olsa haklarının korunmasının sevindirici olduğunu söyleyebiliriz. BTK’nın GSM operatörlerine uyguladığı bu ceza miktarlarının, kurumların geçmiş yıllarda yaptıkları toplam satış miktarları üzerinden hesaplandığı belirtildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın