Yatırım yapmaya başla!

BTK Elektronik Haberleşme Platformlarındaki Tüketicilere Yeni Haklar Tanıyor!

BTK yeni hazırladığı tüketici hakları yönetmeliği ile haberleşme platformlarını kullananlara yeni haklar getiriyor.
BTK Elektronik Haberleşme Platformlarındaki Tüketicilere Yeni Haklar Tanıyor!

Bilgi Teknolojileri Kurumu, internet ve telefon hizmetlerinden yararlanan tüketiciler için bir dizi değişikliğin yer aldığı yönetmeliğin son şeklini verdi. Değişen yönetmelikte yer alan maddeler tüketicilerin menfaatine yönelik önemli maddeler içeriyor.

İnternet ve telefon hizmetlerinden yaralanan kullanıcıları ilgilendiren düzenlemeleri içeren “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği” 28 Nisan 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olacak. Peki yeni yönetmelik tüketicilere ne gibi faydalar sağlıyor?

Yılda bir devaya mahsus tüketicilerden açma-kapama ücreti alınmayacak.

Bilindiği üzere tüketicilerin söz konusu faturalarını zamanında ödeme yapmamasıyla beraber hatları kapatılıyordu. Hatlarını tekrar açtırmak isteyen kullanıcılar ise açma-kapama bedeli ödemek durumunda kalıyordu. Yeni düzenleme ile tüketicilere yılda bir defaya mahsus olarak açma-kapama ücretinden muaf olma hakkı tanınıyor.

Servis sağlayıcı firmaların, nakil işlemlerini daha hızlı yapmaları gerekiyor.

Tüketicilerin en dertli olduğu konulardan birisi ise hiç kuşkusuz nakil işlemlerinin istendiği kadar hızlı yapılmaması olmakta. Milyonlarca abone internet ya da telefon hatlarının nakil edilmesi sırasında sıkıntı yaşıyordu.

BTK’nın yaptığı yeni düzenlemeye göre firmalar nakil işlemlerinin %90’ını 7 gün içerisinde tamamını ise 10 içerisinde gerçekleştirmek zorundalar. Tabi işlemlerin bu süre zarfında gerçekleşmesi için nakil yapılması gereken adreste gerekli altyapının hazır durumda bulunması gerekiyor. Yönetmelik, firmaların nakil işlemlerini zamanında gerçekleştirememesi halinde ise tüketiciye sözleşme fesih hakkını tanıyor.

Firmalar güvenli internet hizmetini ücretsiz olarak tüketicilere sağlamak zorunda.

BTK’nın güvenli internet hizmetini ücretsiz olarak almalarını sağlayan düzenlemede ise şu ifadelere yer verildi. “İşletmeciler, internetin güvenli kullanımına ilişkin olarak tüketicileri bilgilendirmekle, Kurum tarafından belirlenen yasadışı ve zararlı içeriklere karşı tüketicilerin korunmasına yönelik altyapı seviyesindeki hizmetleri ek ücret olmaksızın seçenekli olarak sunmakla yükümlüdür.”

Dolayısıyla servis sağlayıcılar bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılardan ek ücret talep edemeyecekler. Ayrıca yönetmelikte yer alan bir maddeye göre bu şirketler ürün cayma bedellerini internet sitelerinden de yayınlamakla mükellef durumda olacaklar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum