Paylaşım

BTK’dan Ezber Bozan Açıklama: Baz İstasyonuna Yakın Olmak Daha İyi!


 

Bilgi Teknoloji Kurumu, baz istasyonlarıyla söz konusu zararıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Mobil iletişimin son yıllarda hızla yaygınlaşması bu alanda yapılan yatırımların her geçen gün daha da artmasının önünü açıyor. Cep telefonu kullanımının büyük bir hızla artması operatörlerin de özellikle baz istasyonlarına ağırlık vermesine neden oluyor.

Son yıllarda yerleşim merkezlerinde pek çok binanının üzerinde baz istasyonlarına tanık oluruz. Bu istasyonların insan sağlığına zararlı olup olmadığı ise halen bir tartışma konusudur. Halk arasında yerleşim yerlerindeki çok sayıdaki baz istasyonlarının insan sağlığını tehdit ettiği görüş hakim. BTK son yapıtğı açıklama ile bu inanışın doğru olmadığını açıkladı.

‘Baz İstasyonu Ne Kadar Yakın O Kadar İyi’

Bilgi Teknoloji Kurumu baz istasyonlarıyla ilgili ezber bozcak bir açıklama yaptı. Habertük’te yer alan habere göre BTK, baz istasyonlarının sık şekilde şehir merkezlerine kurulmasının daha doğru olduğunu açıkladı.

Burada dikkat edilmesi gereken konunun baz istasyonundan çıkan sinyal seviyesi gösteriliyor. Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması halinde çok daha yüksek çıkış gücüyle çalışmaları gerekiyor. Bu durumda insanlar çok daha fazla elektromanyetik alana maruz kalıyor ve sağlığı tehdit edecek bir durum oluşuyor.

Bilgi Teknoloji Kurumu’ndan yapılan açıklamada “Mobil cihazlarla yapılan iletişimde, abone baz istasyonuna ne kadar yakın olursa mobil cihaz çıkış gücünü azaltacak ve abonenin daha az elektromanyetik alana maruz kalmasını sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın