Yatırım yapmaya başla!

BTK’ya Göre 5G Teknolojisi Türkiye’deki İnternet Altyapısının Yetersizliğini Çözecek

BTK tarafından TBMM’ye gönderilen raporda 5G teknolojisinin önemine dikkat çekiliyor.
BTK’ya Göre 5G Teknolojisi Türkiye’deki İnternet Altyapısının Yetersizliğini Çözecek

İnternet altyapıları ülkelerin yaptığı yatırımlar ile her geçen gün daha da gelişiyor. Yüksek hızlı internet yeni teknolojilerin daha kullanılabilir hale gelmesine imkan sağlıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana dünyanın dört bir yanında 5G altyapısına yönelik yatırımlar hız kazanmış durumda. Huawei, Nokia, Ericsson gibi telekomünikasyon devleri 5G’ye yönelik yatırımları ile dikkat çekiyor. Ülkemizde de önümüzdeki yıldan itibaren 5G altyapısının kullanılabilir olması planlanıyor.

5G’nin mevcut internet standartlarına göre çok daha yüksek hız sunduğu biliniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 5G altyapısının ülkemiz için önemini vurgulayan bir rapor hazırladı. TBMM’ye sunulan raporda Türkiye’deki internet altyapısının sorunları ve 5G’nin oynayacağı role dair önemli maddeler dikkat çekiyor.

BTK’dan 5G Raporu

BTK’dan 5G Raporu

Ülkemizin büyük bölümünde internet altyapısı ve kullanıcıların aldığı hızlar çoğu zaman tartışma konusu oluyor. TBMM Dilekçe Komisyonu’na vatandaşlardan bu konuyla ilgili çok sayıda soru ve talep iletiliyor. Buradaki verileri inceleyen BTK, Türkiye’deki internet altyapısının yetersiz olduğunu vurgulayan bir rapor hazırladı. Raporda 5G teknolojisinin önemine dikkat çekildi. Milliyet’te yer alan haberde raporun ayrıntılarına dair bilgiler ortaya çıktı.

Bugün itibarıyla kullanılan internet altyapısının yetersiz olduğu belirtilen raporda, 5G’nin gelmesi ile beraber sorunların büyük ölçüde çözüleceğine dikkat çekiliyor. Yeni internet teknolojisinin 4G ile uyumlu olduğunun altı çizilen raporda, çok daha fazla kullanıcıya ulaşabileceği belirtiliyor. Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle internet altyapılarındaki sorunların gün yüzüne çıktığı ifade ediliyor.

Veri Kullanımında Büyük Artış

Veri Kullanımında Büyük Artış

BTK’ya göre 2011 ve 2019 yılları arasında mobil veri trafiğinde yüzde 138,7 oranında artış yaşandı. Bu artışta şüphesiz akıllı telefonların hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının önemli rolü bulunuyor. Rapora göre veri trafiğindeki artışın katlanarak devam etmesi bekleniyor. Bu da altyapılar üzerindeki yükün artmasına neden olacak.

BTK’ya göre bu durumun çözümü 5G teknolojisine saklı. 5G ile beraber akıllı telefonların yanı sıra, sanal gerçeklik, IoT, otonom sürüş ve drone araçlarında devrim niteliğinde değişiklikler yaşanacağı belirtiliyor. Yeni nesil teknolojinin ayrıca akıllı şehirlerin dizayn edilmesinde rol oynayacağı ifade ediliyor. Yol durumu, hava şartları, trafik, acil durum senaryolarında bu teknolojiden fazlasıyla yararlanılması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum