Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BTCTurk Kripto Patent İttifakı COPA’ya Katıldı

Yerli kripto para borsası BTCTurk, patent hakları ile mücadele kapsamında yeni bir adım attı.
BTCTurk Kripto Patent İttifakı COPA’ya Katıldı
Yorum

Türkiye merkezli kripto para borsası BTCTurk, patentlere açık erişim sağlama ve kripto teknolojilerinin benimsenmesini güçlendirme misyonlarında önde gelen firmalarla ekip oluşturmak için kripto patent ittifakına (COPA) katılım sağladı.

COPA, kripto sektöründe yeniliklere karşı engel teşkil eden patentleri kaldırmayı amaçlıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş, fikri mülkiyet konusunda toplumsal bir yaklaşıma sahip. İttifakın üyeleri arasında Coinbase, Block ve Aquarius gibi önde gelen firmalar yer alıyor.

Teknolojideki Patentlerin Korunması Amaçlanıyor

Daha önce sektöre yakın ilgi duyan MicroStrategy ve Meta gibi firmalar da COPA’ya katılım sağlamıştı. Firmalar halka açık olmak için kripto ve blok zinciri teknolojisine ilişkin patentleri tutma sözünü taahhüt ediyor.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, kripto ekosistemini iyileştirmenin bir yolu olarak, COPA’ya katılmaya ve çalışmalarına yardımcı olmak için kar amacı gütmeyen kuruluşa bazı fonlar sağlayacaklarını söyledi. Güneri, kar amacı gütmeyen kuruluşun özellikle Bitcoin ile kripto içindeki teknolojilerin korunmasında önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Borsanın CEO’su COPA ile yapılan iş birliğinin geniş bir alana yayılacağını belirtti. Bu yargı süreçlerine dahil olmayı ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan gelen taleplere açık olmayı içeriyor.

BtcTurk’un baş hukuk müşaviri Ayça Aktolga Öztürk ise borsanın COPA’yı ticari marka-patent yasalarını kötü niyetli ve yasal korumayı kaldıraç olarak kullananlara karşı durmada destekleyeceğini söyledi.

Yönetici, COPA ile çalışma ve ekosistemi bir bütün olarak desteklemekten dolayı heyecan duyduklarını ifade etti. COPA, 2020 yılında Block tarafından firmalara, blockchain ve kripto patentlerini tek bir ortamda toplamak amacıyla kurulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%