Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC ve ETH Olumlu Havayı Sürdürebilecek mi? Kritik Seviyeler

Tesla'nın son finansal raporunu açıklamasıyla hareketlenen Bitcoin ve Ethereum'da yeni yol haritası nasıl? Detaylar haberde;
BTC ve ETH Olumlu Havayı Sürdürebilecek mi? Kritik Seviyeler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları için dünün en önemli gelişmesi hiç kuşku yok ki Tesla’nın 2022 dördüncü çeyrek raporunun açıklanması oldu. CEO Elon Musk’ın kripto sektörüne yakın ilgisinin etkisiyle şirketin bilançosundaki Bitcoin sayısının oldukça yüklü olması Tesla raporlarının sektör tarafından yakından takip edilmesine neden oluyor.

Geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını duyuran Tesla’nın herhangi bir Bitcoin alıp satmadığının ortaya çıkması kripto piyasalarında beklendiği gibi pozitif karşılandı. Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) sert yükselişi diğer kripto para birimlerini de hareketlendirdi.

Tesla’nın 223 milyon dolar değerinde 9.720 Bitcoin tutmaya devam etmesiyle kripto para birimi yeniden 23 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasanın en büyük altcoini Ethereum’un da 1.600 doların üzerine çıkmasıyla altcoin son kayıplarını toparlamaya başladı.

BTC 17 Ağustos’tan Bu Yana En Güçlü Noktasında

BTC, piyasaların Tesla’nın son üç aylık kazanç raporuna olumlu tepki göstermesiyle seansın erken saatlerinde son beş ayın zirvesine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Dünkü kapanış zilinin ardından paylaşılan rapor, elektrikli araç üreticisinin elindeki Bitcoin’i satmadığını gösterdi. BTC/USD, haberlerin ardından 23.722,10 dolar noktasına kadar yükseldi ve bu süreçte 17 Ağustos’tan bu yana en güçlü noktasına ulaşmış oldu.

Hareket, BTC’nin bir kez daha 23.500 dolardaki direnç seviyesini aşmasını sağladı ve bu, 22.500 dolar seviyesindeki destek noktasıyla çarpışmasının ardından geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

14 günlük göreli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesine geri dönmesiyle önceki kazançların biraz azaldığı gözlemleniyor. Endeks şu an 80.77’de seyrediyor ve bir sonraki görünür hedef 78.00’deki destek noktası olarak görünüyor.

Analistler, 23.400 dolar seviyesinin ardından bir sonraki büyük direnç alanının, fiyatın ciddi yükseliş ivmesi yakalayabileceği 23.850 dolar noktasına yakın olduğunu belirtiyor. Buranın geçilmesi fiyatı 24.200 dolar seviyesine doğru yükseltebilir. Bir sonraki direnç alanı olan 24.500 doların üzerindeki kazançlar ise BTC fiyatını 25 bin dolar seviyesine gönderebilir.

Olumsuz yönde bakıldığında, 22.850 dolar seviyesinin aşağısına kırılım, fiyatı sırasıyla 22.500 dolar ve 22.350 dolara çekebilir.

Ethereum Toparlanıyor

Ethereum da (ETH) bugünkü seansta toparlandı ve fiyatı yeniden 1.600 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Çarşamba günü 1.535 doların altına düşen ETH/USD, Tesla’nın kazanç duyurusunun ardından günün ilerleyen saatlerinde 1.632,24 dolar seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

Piyasanın en büyük ikinci kripto para birimi, bu yükseliş hareketinin bir sonucu olarak son direnç noktası olan 1.600 doları aşmayı bildi.

Bitcoin’de olduğu gibi, önceki boğalar, fiyatlar aşırı alım bölgesine yeniden girerken kâr elde etmeyi tercih ederek pozisyonlarını bir şekilde terk ettiler.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ethereum’un 14 günlük RSI’ı şu anda 67.07’de ve 75.00 noktasına doğru gidiyor gibi görünüyor. Bu gerçekleşirse, ETH’nin 1.665 dolarda bir direnç noktası ile çarpışması muhtemeldir.

Analistler, Ethereum grafiği hakkında yaptığı açıklamalarda paritenin 1.600 dolar, hatta 1.580 dolar destek seviyelerinin üzerinde kalması halinde fiyatın daha da yükselebileceği konusunda birleşiyor. Altcoinin önünde şu an için 1.640 dolar ve 1.665 dolar seviyelerindeki direnç bölgeleri mevcut.

1.665 dolarlık direnç alanının üzerinde yukarı yönlü bir kırılmanın yeni bir rallinin öncüsü olabileceği, belirtilen durumun gerçekleşmesi halinde fiyatın 1.720 dolar direncine doğru yükselme ihtimalinin oluşacağı belirtiliyor.

Olumsuz senaryoda, 1.580 doların altındaki bir kırılma, fiyatı öncelikle 1.550 dolarlık desteğe doğru indirecek. Daha fazla kayıp halinde ise 1.520 dolarlık bölgenin yeniden test edilmesi gündeme gelebilecektir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.