Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC için Büyük Geri Dönüş Yolda mı? İşte Google Trends Verileri!

Son kripto para piyasası çöküşünün ortasında "Bitcoin satın al" aramalarındaki artış dikkat çekiyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Detaylar haberin devamında;
BTC için Büyük Geri Dönüş Yolda mı? İşte Google Trends Verileri!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), 5 Temmuz’da fiyatının yüzde 5’in üzerinde düşüş yaşamasıyla beş ay sonra ilk kez 54 bin dolar seviyesinin altına geri çekilme gösterdi. BTC’nin hareketi, piyasa genelinde bir düzeltmeyi tetikleyerek Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Solana (SOL) gibi önde gelen altcoinleri de etkiledi.

Aralarında Amerikalı borsacı Peter Schiff’in de bulunduğu bazı eleştirmenler piyasanın yakın gelecekte de düşmeye devam edeceğini tahmin ederken, diğer bir kesim ise olumsuz koşulları potansiyel bir satın alma fırsatı olarak görüyor.

BTC için Satın Alma Fırsatı mı?

Göreceli güç endeksi (RSI) ile korku ve açgözlülük endeksi gibi ölçümlerin, varlığın aşırı satımda ve korku bölgesinde olduğunu göstermesinin, toparlanma için potansiyel bir sinyal olarak yorumlanabileceğinden bahsediliyor.

Öte yandan Google Trends’te gözlemlendiği üzere, “Bitcoin satın al” aramaları bir ay içinde en yüksek seviyesine ulaştı. Nijerya, Kamerun, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika ve Avustralya’da yaşayanlar bu konuda ilk sıralarda yer alıyor.

BTC Fiyatı Düşüş Eğiliminde Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikalılar 12. sırada yer alırken, İsveç, İsviçre, İngiltere ve İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde ikamet edenler bu sıralamanın devamını getiriyor.

GCM Yatırım Banner

Tarih Tekerrür Eder mi?

“Kriptoda dibi satın al” gibi benzer aramaların, Bitcoin’in fiyatının 57 bin doların altına düştüğü Mayıs ayının başında oldukça popüler olduğunu belirten uzmanlar, bundan yaklaşık bir ay sonra, öncü kripto para biriminin 70 bin dolar seviyesini geri aldığını ve hatta 71 bin doların üzerine çıktığını anımsatıyor.

BTC için İki Kritik Gösterge

İki önemli ölçümün, Bitcoin’in çöküşünün yerini yakında başka bir dirilişe bırakabileceğini gösterdiğini söyleyen piyasa uzmanları, bunlardan birinin, varlığın aşırı satılıp satılmadığını gösteren göreceli güç endeksi (RSI) olduğunu belirtti.

Bu endeksin 0 ile 100 arasında değiştiği, 70’in üzerindeki bir oranın olası bir düzeltmeye işaret ettiği, şu anda RSI’ın 24’ü işaret ettiği ve son birkaç ayda 70 seviyesinin sadece birkaç kez geçildiği ifade edildi.

Mevcut yatırım duyarlılığını ölçen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin 2024 yılında çoğu gün açgözlülük ya da aşırı açgözlülük bölgesinde kaldıktan sonra kısa süre önce korku bölgesine girdiğine de dikkat çekilirken, bu durumun BTC’de iyi bir satın alma fırsatı olabileceğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.