Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BTC-e Borsası Neden Kapalı? Hacklendi mi, Bitcoinleri Çalıp Ortadan mı Kayboldu?

Rusya'nın en büyük bitcoin borsalarından biri olan BTC-e bir anda kapandı ve yapılan yorumlar korkunç bir boyuta geldi. İşte detaylar:
BTC-e Borsası Neden Kapalı? Hacklendi mi, Bitcoinleri Çalıp Ortadan mı Kayboldu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların değerlenmesiyle birlikte hacklenme ve hırsızlık olaylarında da artış yaşandı. Ethereum ardı ardına gelen iki hack ile bu konuda en çok darbeyi olan platform oldu. Şimdi ise Rusya’nın en popüler bitcoin borsası olan BTC-e kapalı. Kullanıcılar ise ikiye bölünmüş durumda. Merak ettikleri konu ise hacklendi mi, yoksa bitcoinleri çalıp ortadan mı kayboldu?

BTC-e isimli borsanın sitesine ulaşılamıyor ve Twitter’da yaptıkları açıklamaya göre sunucu bakımı yapılıyor. Ama bu açıklama kullanıcı pek tatmin etmemişe benziyor.

BTC-e Kapalı

Kullanıcıların bir kısmı BTC-e’nin hacklendiğini düşünüyor. Bir kısmı ise borsanın müşterilere ait bitcoinleri alarak ortadan kaybolduğunu söylüyor.

BTC-e Hacklendi

Ortaya atılan görüşler arasında BTC-e’nin sözde yöneticisi Alexander Vinnik’in tutuklandığı da yer alıyor. Vinnik’in multi-milyar dolarlık para akladığı düşünülüyor.

Alexander Vinnik Tutuklandı

BTC-e çökmeden önce yüzlerce cüzdandan 169 milyon dolar değerinde bitcoin aklandığı söyleniyor. Bu iddia ise BTC-e’nin kapalı olması durumunu açıklayan en yakın iddia olarak görülüyor. Reuters haberine göre; Yunan polisi ve ABD otoritelerinin ortaklığında yürütülen operasyon ile Yunanistan’da bir sahil kabasında tutuklanan Vinnik’in 2014 yılından bu yana çeşitli suçlara karıştığı tahmin ediliyor.

4 milyar dolar değerinde bitcoin akladığı tahmin edilen Vinnik, Yunan yasalarına göre yargılanacak. Üstelik bilgisayar korsanlığından uyuşturucu kaçaklığına kadar birçok suça karıştığı düşünülüyor.

4 Milyar Dolar Akladı

ABD’li yetkililer ise 2011 yılından bu yana BTC-e’nin operatörü olarak çalıştığını söylüyorlar. Ayrıca olayın, 2015 yılında patlak veren Mt. Gox skandalıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Mt. Gox ile Bağlantılı

Mt. Gox borsasının tepe yöneticisi Mark Karpeles, 2,6 milyon Euro değerinde bitcoini zimmetine geçirmekle suçlanmıştı. Karpeles iddiaları reddetse de gözaltına alınmaktan kurtulamamıştı. Şimdi ise Alexander Vinnik’in de bu olayın içindeki isimlerden olduğu söyleniyor. Yunan polisi ise Vinnik’in bu para aklama işinin beyni olduğunu iddia ediyor.

Bu olayların patlak vermesiyle birlikte BTC-e borsası hizmet dışı kaldı ve sunucu bakımı şeklinde bir açıklama yaptı. Attıkları tweette 5-10 gün içerisinde hizmet vermeye başlayacaklarını duyurdular.

BTC-e 5-10 Güne Hizmet Verecek

Sunucu bakımı gibi müşterileri tatmin etmeyen bir açıklama yaparak, olayın üstünü resmen örtmeye çalışan BTC-e, oldukça eski bir borsa. Üstelik müşterilerin güvendiği bir platformdu. Buna karşın 2014 yılında yaşanan Mt. Gox skandalı ile bağlantılı olma durumu, işin boyutunu değiştirti. Aklanan paraların BTC-e gibi bir platform yaratılarak kullanılması ise en yakın ihtimal. ABD’li yetkililer, adı geçen yöneticilerin, yükselmekte olan bir sektörü baltalaması nedeniyle ağır cezai işlem uygulanması gerektiğini söylüyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu