Yatırım yapmaya başla!

Brunson Sonrası Döviz Piyasaları Normale Dönmeye Çalışıyor

Rahip Brunson'ın tutuklanmasıyla birlikte ABD - Türkiye arasındaki ipler bir hayli gerilmiş ve bundan en çok döviz piyasası etkilenmişti. Şimdi ise normalleşme sürecine girmişe benziyorlar...
Brunson Sonrası Döviz Piyasaları Normale Dönmeye Çalışıyor

Döviz kurları, Cuma günü serbest bırakılan Rahip Brunson sonrasında ilk tepki olarak yükseliş kaydetti. Ardından yeniden düşüşe geçen kurlar, yeni haftanın ilk işlem gününe ekside başlangıç yaptılar. Önemli bir risk unsurunun ortadan kalktığı yorumları yapılırken, Merkez Bankası’nın nasıl bir duruş sergileyeceği ve kararlı olup olmayacağının izleneceği belirtiliyor.

Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününe 5,8670 liradan başladıktan sonra 5,8191 liraya kadar geriledi.

Dolar 5,8191 Liraya İndi

Dolar kuru Brunson krizi ile 7 liranın üzerini gördükten sonra yapılan müdahalelerle 6 lira seviyelerine gerilemişti. Brunson’un serbest kalmasıyla birlikte düşüşü hızlandı. Şimdi ise önce 5,80 lira altı bekleniyor ve düşüşün kalıcı hale gelmesiyle 5,50 liraya inebileceği öngörülüyor. Bu noktada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın nasıl bir tutum izleyeceği merak ediliyor.

Euro kuru da 7 liranın altına indi ve yüzde 0,64 oranında ekside 6,7578 liradan işlem görmeye başladı.

Euro Kuru 6,7578 Lirada

Brunson krizi ile Euro zirvesini 8 liranın üzerine taşıdıktan sonra 7 lira seviyelerinde seyretmeye başlamıştı. Ardından yurt içinden gelen hamlelerle birlikte 7 lira sınırında seyretmişti. Brunson’ın serbest kalmasıyla birlikte 7 liranın altına indi ve yeni haftanın ilk işlem gününde 6,75 lirayı test ediyor. Güne 6,8380 liradan başladıktan sonra bir süre yatay seyreden Euro, TSİ 10:00’da 6,7341 liraya kadar indi.

Sterlin kuru Brunson’ın serbest kalmasıyla birlikte düşüşe geçmiş ve 8 liranın altına inerek 7,80 lira seviyelerinde gezmeye başlamıştı.

Sterlin 7,80 Lirada

Sterlin kuru ise yaşanan gelişmelerle neredeyse 10 lirayı gördükten sonra 8 lira seviyelerinde seyretmeye başlamıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise 7,6782 liradan işleme açıldıktan sonra bir miktar yükseliş kaydetti. Ardından düşüşe geçen kur, TSİ 10:00 sularında 7,6382 liradan işlem gördü. Şu dakikalarda ise yüzde 0,41 oranında ekside 7,6739 liradan alıcı buluyor.

Türk lirası, gelişen ülke paraları arasında dolara karşı en çok değer kazanan para birimi olurken, Güney Kore wonu en çok değer kaybeden oldu.

Türk Lirası En Çok Değer Kazanan Para Birimi

Döviz kurlarının genelinde eksi yönde bir seyir hakim olurken, piyasanın normalleşme sürecine girdiği tahmin ediliyor. Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci‘nin yaptığı yoruma göre; önce 5,6968 liranın takip edilmesi söz konusu. Şekerci, “5,6968 seviyesi takip edilmeli, Merkez Bankası’nın kararlı duruşu devam ederse kurun 5,50’lere gidebileceğini düşünüyorum. Ama mevduat faizlerine bakınca dolar/TL’de 5’lere doğru büyük bir hareket beklememek gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum