Yatırım yapmaya başla!

Brunson Davasının BIST 100 Endeksi Üzerindeki Etkileri

Borsa İstanbul'un yıl ve ay bazlı grafik incelemesi. Pivot noktalarının aylık bazlı grafikte detaylandırılması ve teknik bir bakışta BIST 100 endeksi. Hisse senetlerinde haftanın en fazla değer kazanan ve en çok değer kaybedenleri. İşte ayrıntılar;
Brunson Davasının BIST 100 Endeksi Üzerindeki Etkileri

Ay başında takip listelerinde önem arz eden 12 Ekim Rahip Brunson davasında sona gelindi. Mahkeme kararıyla serbest bırakılan rahibin ABD’ye dönmek üzere uçağa bindiği haberlerini takip ettik. Peki bu süreçte neler oldu? BIST 100 endeksinde yaşananlar neydi, döviz kurlarında nereye vardık? Şimdi akıllarda bu sorular var…

BIST 100 Endeksi Yıl Bazlı İnceleme

BIST 100 Endeksi Yıl Bazlı İncelemeBIST 100 endeksinin yıllık grafiğine baktığımızda 2018 yılının son aylarına doğru kademeli bir şekilde düşüşü görüyoruz. Haber akışında takip ettiğimiz gelişmelerle dalgalanmalar sergileyen endeks, sırasıyla TCMB faiz açıklamasını devamında pekiştirme niteliğinde gelen YEP‘i fiyatlamıştı. Eylül ayında ciddi düşüşler kaydettiği bölgelere baktığımızda 5 yıllık CDS marjlarında rekor seviyelerle karşılaşıyoruz.

Risk iştahının kabardığını net olarak CDS verisinde görebileceğimiz gibi üstüne TL‘de değer kayıplarının uçurum boyutuna gelmesi de bu risk ortamının ateşini körüklüyor. Aylık BIST endeksinin çizdiği grafiğe bakarsak;

Eylül ayında derinlemesine bir düşüşün ardından son 4 ayın zirvelerini gören endeks, Ekim‘in başından buyana en yüksek 100.646,97 puanı ve en düşük 91.206,17 puanı kaydetti. Yani Ekim ayında BIST endeksindeki hareket bölgesinin rakamlarla tercümesini yapacak olursak, 9.440,8 puan boyutunda bir hareket alanı karşımıza çıkıyor.

BIST 100 Endeksi Yıl Bazlı İncelemeEkim ayının ikinci haftasının son işlem günündeki grafiğini oluşturduğumuz bu hareket alanında endeksin yükseliş ve düşüşüne öncülük eden hisselere baktığımızda, yükselişi sırasıyla ISKUR (T. İş Bankası Kurucu) %23.56‘lık bir değerlenme ile 21005,60 TL’den, ISBTR (T. İş Bankası B Grubu) %20‘lik bir artışla 1872,00 TL’den, ISATR (T. İş. Bankası A Grubu) %18.97 yükselişle 24000,10 TL’den hisselerinde izlerken, düşüşü CEMAS (Cemaş Döküm Sana A.Ş.) %20‘lik bir değer kaybıyla 3,48 TL’den, KLNMA (Türk Kalkınma Bankası A.Ş.) %19.97‘lık bir gerilemeyle 32,40 TL’den, YESIL (Yeşil Yatırım Holding) %15.65‘lik bir düşüşle 11.86 TL’den olacak şekilde izliyoruz.

Tabloda ele almak istediğimiz bankacılık endeksi, detayında bankacılık hisseleri. Son 2 aydır incelemelerimizde endeksin yukarı yönlü hareketinin en büyük baş çekicileri. Bugün haftanın son işlemini haber akışında isminden sık bahsettiren HALKBN %1.73 artış kaydetti. BISTECH Devre Kesici uygulamanın tek fiyat alışı üzerine devreye girdiği hisse senedinin politik gelişmelerde doğrudan etkilenen pozisyonda olması hisse hareketine kaynak gösterilebilecek bir durum. GARAN %1.54, ISCTR %2.24, ALBRK %2.94, YKBNK %1.81 artışla karşımıza çıkıyor. Endeksin öncülerine baktığımızda son günlerde dolgun primlerini geri veren THYAO‘nı tekrar %6.00‘lık bir değer kazanımıyla 17,49 TL’den, ASELS‘ı %4.11 yükselişle 27.340 TL’den kaydediyoruz.

Aylık Endeks Grafiğinde Pivot Noktaları

Aylık Endeks Grafiğinde Pivot NoktalarıBIST 100 endeksi aylık grafiğine tekrar dönecek olursak, pivot noktalarında 14 Eylül Cuma (1) 92.560, 17 Eylül Pazartesi (2) 94.410, 21 Eylül Cuma (3) 96.340, 24 Eylül Pazartesi (4) 97.520, 28 Eylül Cuma (5) 99.555, 01 Ekim Pazartesi (6) 99.865, 5 Ekim Cuma (7) 95.355, 8 Ekim Pazartesi 94.355, 12 Ekim Cuma 94.445 seviyelerini kaydediyoruz.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Oluşturduğumuz tabloyu incelediğimizde endeks 1 numaralı pivot noktasının üzerinde haftayı tamamlıyor. Bir sonraki hafta başında 2 numaralı pivotta incelediğimiz grafik dengenin altında hareket ediyor. Haftayı pivotunun hafif altında kapatan endeks (3 numara), diğer haftaya denge noktası olan 4 numaranın üzerinde başlıyor. 5 ve 6 noktalarını da incelediğimizde pivot noktalarından olası bir trend çizilebileceğini görüyoruz.

Ancak endeks 5 numaralı pivotundan aşağı sarkıyor ve pivot trendine uyum sağlamadığı gözlemleniyor. Ekimin 2. haftasının son işlem günü 08 Ekim Cuma 7 numaralı pivot noktasına yakın haftalık işlemler bitiyor ve devamındaki hafta 8 numaralı pivotun fazlasıyla ütünde bir açılış gerçekleşiyor. Bugün yani 9 numaralı pivotunun çok hafif üzerinde günü kapatan endeksi kaydediyoruz.

İncelediğimiz noktalarda denge noktalarında bir trende benzer görünüm oluşturan endeks 28 Eylül Cuma günü küresel satış dalgasından payını hafif alarak pivotunun altında bir grafik çiziyor. Yeni başlayan haftaya da bu dalganın daha baskınlaşmasıyla pivotunun altında başlayan endeks, Ekim’in 3. haftasına denge noktasının üzerinde başlayıp, pivotunun eşitinde denecek kadar yakınından bir kapanış gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda kolladığımız 94.500 puan kalıcı bir şekilde aşıldığında olumlu bir havadan bahsediliyordu. Bir yükseliş trendinin başlama ihtimali vardı. Son aylarının zirvesinde TCMB ve YEP gibi olumlu gelişmeleri fiyatlayan BIST 100 bu olumlu seyrini kar satışlarıyla bozuyor. Çizilen düşük grafiklere baktığımızda endekste sert düzeltmeler kaydedildiğini görebiliriz. Risk iştahının kabardığı bir süreçte CDS marjlarının rekor kaydetmesi küresel piyasalarda çok sert satışların izlenmesi de bu düzeltme sürecine eklenince yatırımcı nezdinde bir düşüş algısı oluşma ihtimali artıyor.

Brunson davasının yakından takip edildiği risk ortamında davanın olumlu sonuçlanacağının fiyatlaması CDS marjlarında 12 Ekim günü 22 bps gerileme görülerek izlendi. Sigorta pirimlerinde rekor seviyelerden gerilemelerin başlamasını tercüme edecek olursak azalan bir risk durumundan bahsedebiliriz. BIST 100 endeksinde 94.500 puanların üstünde fazlasıyla kalındığını 100.000 puanların görülmesi ve geri çekilmesinin de düzeltme olduğu senaryoda hafif olumlu endeks beklentisi çok da uzak durmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum