Paylaşım

Broadcom Qualcomm’u Sevgililer Günü’nde İkna Etmeye Çalışacak!


 

Teknoloji tarihinin en büyük satın alması olabilecek anlaşmanın akıbeti 14 Şubat’taki görüşmede belli olacak. Zira iki şirket, Sevgililer Günü’nde yeniden görüşme yapacak!

Geçen yıldan bu yana Qualcomm’u satın almaya çalışan Broadcom, şansını bir kez de Sevgililer Günü’nde deneyecek.

İki tarafın özel bir toplantıyla bir araya geleceği 14 Şubat’taki görüşmeyi diğerlerinden farklı kılacak faktörler ise şirketlerin olaya bakış açılarını değiştirmiş olmaları. Zira basına yansıyan bilgilere göre; hem Broadcom hem de Qualcomm farklı danışmanlık şirketleriyle çalışıp farklı tekliflerde bulunacaklar.

14 Şubat’taki görüşmeden önce fikirleri alınacak danışmanlık şirketlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda istekler belirtilecek.

Broadcom ile Qualcomm 14 Şubat'ta Yeniden GörüşecekVe taraflar anlaşabilirler de Qualcomm, Broadcom’un satın alma teklifini kabul ederse anlaşma 6 Mart’ta yönetim kurulu heyetine oylamaya sunulacak. Sonuçta; Broadcom Apple’la başı belada olan Qualcomm’u satın alma konusunda epey kararlı görünüyor.

Öyle olmasa şirket teklifini arttırarak hisse başına 82 dolar, toplamda ise 121 milyar dolarlık ödeme yapmayı önermezdi.

Qualcomm, Broadcom'un 121 Milyar Dolarlık Teklifini Kabul EtmediÖncesinde de Qualcomm’un kapısını çalmış fakat 105 milyar dolarlık teklif şirket tarafından “dikkate almaya bile değmez” sözleriyle reddedilmişti.

Fakat Qualcomm NXP’nin şirketin değerini çok yükselteceğine inanıyor ve bu gerekçeye dayanarak Broadcom’un teklifini reddediyor.

İki Taraf Sevgililer Gününde Anlaşma Yapabilirİlaveten; alınan bilgilere göre Qualcomm’un 14 Şubat’ta daha yüksek bir teklif sunacağı düşünülüyor. Bunun yanında şirketin, satın almanın gerçekleşmesi ama düzenleyici kurumlarının onay vermemesi durumuna karşılık da güvence isteyeceği belirtiliyor.

Daha açık söylemek gerekirse; Qualcomm’un karşı taraftan satın alma bedeli tazminatı talep edeceği söyleniyor. Neticede; 14 Şubat tarihli görüşme günün anlam ve önemine uygun şekilde sonuçlanacak mı bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın