Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BRICS Ülkeleri Zirvede Doları Terk Etme Fikrini Tartışacak

22-24 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek 15. BRICS Zirvesi'nde ana gündemin dolar hegemonyasından kurtulmak olması bekleniyor. Detaylar haberde;
BRICS Ülkeleri Zirvede Doları Terk Etme Fikrini Tartışacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Afrika Cumhuriyeti, 22 ile 24 Ağustos tarihleri arasında 15. BRICS Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirvede doları terk etme fikri çerçevesinde öncelikli olarak ticarette doların ağırlığının azaltılmasının yollarının aranacağı belirtiliyor.

Güney Afrika Devlet Başkan Yardımcısı Paul Mashatile, BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) uluslararası ödemelerde doları ulusal para birimleri lehine kademeli olarak terk etme fikrini ortaya attığını ve bunun Johannesburg’daki zirvede tartışma konusu olacağını söyledi.

15. BRICS Zirvesi’nde Gündem: Dolar

Bloomberg’in aktardığına göre Mashatile, “Bugün dünya bu birliği dikkate alıyor, çünkü dolara olan bağımlılığın azaltılması küresel söylemin ön saflarında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Başkan Yardımcısı, BRICS liderlerinin Salı günü başlayacak toplantı sırasında dolara olan bağımlılığı azaltmanın yollarına odaklanacaklarının altını çizdi.

Mashatile, BRICS’in Batı ile rekabet etmeye çalışmadığını, ancak küresel pazarda kendine yer bulmak istediğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg, BRICS ülkelerinin dolara olan bağımlılıklarını ulusal para birimlerinde anlaşmalar lehine azaltmayı ve gelecekte dolar yerine ortak bir para birimi başlatmayı umduklarını belirtti.

Godongwana: Doları Sınırlamak için Henüz Erken

Bunun yanı sıra, Güney Afrika Maliye Bakanı Enoch Godongwana ise yaptığı açıklamada, SWIFT küresel ödeme sisteminden çekilmeyi veya dolar kulanımını sınırlamayı düşünmek için henüz erken olduğunu düşündüğünü ifade etti.

BRICS’e bu yıl Güney Afrika başkanlık ediyor. Daha önce Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Pankin, TASS’a yaptığı açıklamada BRICS üyesi ülkelerin 22-24 Ağustos tarihleri arasında Johannesburg’da yapılacak zirvede ortak hesap birimleri konusunu görüşeceklerini söyledi.

Birlik katılımcılarının yeni bir para biriminin oluşturulması konusunda resmi bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye video bağlantısı yoluyla katılacak. Rusya tarafı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından temsil edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.