Yatırım yapmaya başla!

BRICA Zirvesi’nde Konuşan Berat Albayrak Ticaret Korumacılığı Vurgusu Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen BRICA Zirvesi'nde ticaret korumacılığı vurgusu yaptı ve Türkiye'nin bundan uzak olduğunu söyledi. İşte detaylar;
BRICA Zirvesi’nde Konuşan Berat Albayrak Ticaret Korumacılığı Vurgusu Yaptı

Çin’in kuşak ve yol girişiminin iş dünyası ayağı olan “BRICA Zirvesi” TÜSİAD’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenleniyor. Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA) Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin başarılarına ve sorunlarına dikkat çekerken, ticaret korumacılığından uzak durulduğunu vurguladı.

Türk tahvillerine gelen 3 kat fazla talebe sıklıkla değinen Albayrak, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin kanıtlandığını söyledi.

Türk Tahvillerine Gelen Talep

Kuşak ve yol girişimini en başından beri desteklediklerini ifade eden Albayrak, küresel ekonomi konusunda iyimserliğin karamsarlığa dönüştüğüne dikkat çekti. Finansal koşulların likidite sıkılaşma sürecine doğru gittiğini belirten Bakan, ticaret savaşları korkusunun arttığını dile getirdi. Tüm dünya ekonomilerinin çıkarına olduğunu ifade eden Albayrak, rekabetçiliğin ancak inovasyonla geleceğini de sözlerine ekledi.

Ekonomi politikalarının verimliliği destekleyeceği söylemini yineleyen Albayrak, mevcut sürecin üstesinden gelindiğini de belirtti.

Ekonomi Politikaları Verimli

Türkiye’nin küresel finansal kriz sonrası dönemde yüzde 7 civarında büyüme sağladığını ifade ederken, tüketim, yatırım, özel kesim gibi faktörlerin büyümedeki en önemli kısımlar olduğunu söyledi. Bankacılık sektörünün ise gücünü kanıtladığını ve güçlenmeye de devam edeceğini dile getirdi. Yaşanan sorunlarla birlikte sektörün daha da dayanıklı hale geldiğine de dikkat çekti.

“Rasyonel ayakları yere basan ve iddialı bir program ortaya koyduk,” diyen Bakan, alınan olumlu reaksiyonlara işaret etti.

Rasyonel Bir Program Açıklandı

“Tedbirlerimizin hepsine olumlu reaksiyonlar aldık. Uluslararası piyasalarda Türkiye’nin risk priminde düşüş gördük. Bir ayda 200 baz puandan fazla iyileşme gördük. Türk lirası Amerikan doları karşısında son 1 ayda yüzde 21 değer kazandı. Hazine’nin iç borçlanması 200 baz puan gerileme yaşadı,” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak uluslararası piyasalardan pozitif bir ayrışma yaşandığına da dikkat çekti.

Uluslararası Piyasalardan Ayrışıldı

BIST 100 endeksinin yüzde 4’ten fazla değer kazandığına ve dalgalanma sürecinin sonlandığına işaret eden Albayrak, sağlam adımların gelmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi. Türkiye’nin Brezilya ile birlikte dünyada en iyi performans gösteren ülkeler olduğunu ifade etti. “Sadece toparlanmada dünyada ilk 3’teyiz,” diyen Bakan, Ağustos ayından itibaren oluşan spekülatif tabloya izin verilmediğini söyledi. Türkiye ekonomisinin ve finansal piyasalardaki dalgalanmanın bittiğini belirtti.

Türkiye’nin kaynak sağlama ile ilgili bir sorunu olmadığını söyleyen Albayrak, yeni bir ekonomik başarı hikayesi yazıldığını ifade etti.

Türkiye'nin Kaynak Sağlama Sorunu Yok

“Doğru yoldayız, durmayacağız, gevşemeyeceğiz,” diyen Albayrak, sadece finansal ve maliye politikalarını değil, uluslararası işbirliğini de önemsediklerini söyledi. Suriye’deki savaşın sona ermesi için tüm tarafların işbirliğinin önemli olduğuna dikkat çeken Albayrak, güçlü siyasi ve ekonomik ilişkiler ile kazan-kazan anlayışı ile değil, bölgesel iklimle daha da ileri taşımak istediklerini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum