Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilyalı Bitcoin Dolandırıcısı 300 Milyon Dolarlık Kripto Vurgunu Sonrası Tutuklandı

Cláudio Oliveira 7 binden fazla yatırımcıyı dolandırmakla suçlanıyor.
Brezilyalı Bitcoin Dolandırıcısı 300 Milyon Dolarlık Kripto Vurgunu Sonrası Tutuklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya’da Bitcoin Banco Group’un kurucusu olan ve kendisini “Bitcoin King” olarak tanımlayan Claudio Oliveira, kripto içeren 300 milyon dolar dolandırıcılık planını yönettiği iddiasıyla Brezilya federal polisi tarafından tutuklandı.

Oliveira’nın 7 binden fazla yatırımcıyı dolandırdığı tahmin ediliyor. Bitcoin Banco Group, kripto para birimi patlaması sırasında popülerlik kazandı ve yatırımlarda büyük kazançlar vaat ederek binlerce yatırımcıdan fon topladı.

Yatırımcılardan 7 Bin Bitcoin Çalındı

Yatırımcılardan 7 Bin Bitcoin Çalındı

Şirket 2019’un sonunda gözetimi altındaki 7.000 Bitcoin’in kaybolduğunu ve böylece müşteri çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Firma iflas etmek yerine, mali durumunu ve yönetimini alacaklılara ödeme yapacak şekilde yeniden düzenlemesini sağlayan bir adli kurtarma emri başvurusunda bulunmuştu.

Gelen şikayetler doğrultusunda dolandırıcılık faaliyetlerinin 2019 yılı içerisinde başladığı tahmin ediliyor. Platform ayrıca 2019’un Mayıs ayında saldırıya uğradığını iddia etti, ancak iddiayı destekleyecek kanıt sağlayamadığı bildirildi.

Platform bu gelişmelere rağmen Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu’na kaydettirmediği kamu toplu yatırım sözleşmelerini başlattı ve yeni müşteri arayışlarına kalkıştı. “Operation Daemon” olarak adlandırılan Bitcoin Banco Group’a yönelik soruşturma, yatırımcıların fonlarının suç örgütü liderinin çıkarlarına göre yönlendirildiğini ortaya koydu.

Oliveria, Brezilya’da iflas suçları, zimmete para geçirme, kara para aklama ve suç örgütü işletmekle suçlanıyor. Soruşturmada ayrıca “Bitcoin King”in ABD ve Avrupa’da benzer suçları işlemiş olabileceği iddiaları yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu