Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya’da Kripto Düzenleme Taslağı Senatodan Geçti

Hazırlanan yasa taslağı, Brezilya Devlet Başkanının kripto pazarını denetlemek için bir düzenleyici kurum belirlemesine veya oluşturmasına izin veriyor.
Brezilya’da Kripto Düzenleme Taslağı Senatodan Geçti
Yorum

Kripto para piyasası her geçen gün büyüyor ve ülkeler bu alanı düzenlemeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Brezilya da önüzdeki süreçte kripto varlıkları yasal bir zemine oturtmak adına çalışmalar yürütüyor. Ülkedeki kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısının bu yılın ilk yarısında Ulusal Kongre tarafından onaylanması bekleniyor.

2015 yılından bu yana Temsilciler Meclisi’nde görüşülen yasa, Senato’da ilk turda onaylandı. Taslak daha önce Senato tarafından onaylanmış başka bir yasa tasarısını ile birleştirilmiş oldu. Düzenlemeyle ilgili Senatör Irajá Abreu ve Milletvekili Aureo Ribeiro, tam Senato oylamasına gönderilecek tasarının birleşik bir metnini hazırlıyorlar.

Senatör Irajá, Merkez Bankası’nın teknik ekibinin kendilerine yardımcı olduğunu belirterek, iki metnin birbirine benzediğini kaydetti. Irajá , Senato başkanı Rodrigo Pacheco’nun birleşik tasarıyı Nisan ayında genel kurul oylamasına sunmasını beklediğini söyledi.

Kripto Suçlarının Sınıflandırılmasına İhtiyaç Var

Senatör Brezilya’nın uluslararası anlaşmalara uyarlamanın yanı sıra daha güvenli bir iş ortamı sağlamak sahtekarlığı önlemek için suç sınıflandırmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Yasanın genel kurulda onaylanması, Bitcoin’i El Salvador’da olduğu gibi yasal para birimi haline getirmeyecek.

Önerilen yasa ile Brezilya Devlet Başkanının kripto para birimleri için kurallar oluşturması mümkün hale gelecek. Başkan ya yeni bir düzenleyici oluşturacak ya da bu işlevi ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (CVM) ya da Brezilya Merkez Bankası’na (BC) devredecek.

Düzenleyici, kara para aklamayı ve varlıkların gizlenmesini önlemmekle beraber, piyasa yönergelerini tanımlamaktan ve uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmaktan sorumlu olacak. Tasarıya göre, sanal varlık hizmetlerinin sağlanmasında dolandırıcılık yapanlar için para cezası ve dört ila sekiz yıl hapis cezası uygulanabilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%