Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya’da Kripto Düzenleme Taslağı Senatodan Geçti

Hazırlanan yasa taslağı, Brezilya Devlet Başkanının kripto pazarını denetlemek için bir düzenleyici kurum belirlemesine veya oluşturmasına izin veriyor.
Brezilya’da Kripto Düzenleme Taslağı Senatodan Geçti
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası her geçen gün büyüyor ve ülkeler bu alanı düzenlemeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Brezilya da önüzdeki süreçte kripto varlıkları yasal bir zemine oturtmak adına çalışmalar yürütüyor. Ülkedeki kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısının bu yılın ilk yarısında Ulusal Kongre tarafından onaylanması bekleniyor.

2015 yılından bu yana Temsilciler Meclisi’nde görüşülen yasa, Senato’da ilk turda onaylandı. Taslak daha önce Senato tarafından onaylanmış başka bir yasa tasarısını ile birleştirilmiş oldu. Düzenlemeyle ilgili Senatör Irajá Abreu ve Milletvekili Aureo Ribeiro, tam Senato oylamasına gönderilecek tasarının birleşik bir metnini hazırlıyorlar.

Senatör Irajá, Merkez Bankası’nın teknik ekibinin kendilerine yardımcı olduğunu belirterek, iki metnin birbirine benzediğini kaydetti. Irajá , Senato başkanı Rodrigo Pacheco’nun birleşik tasarıyı Nisan ayında genel kurul oylamasına sunmasını beklediğini söyledi.

Kripto Suçlarının Sınıflandırılmasına İhtiyaç Var

Senatör Brezilya’nın uluslararası anlaşmalara uyarlamanın yanı sıra daha güvenli bir iş ortamı sağlamak sahtekarlığı önlemek için suç sınıflandırmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Yasanın genel kurulda onaylanması, Bitcoin’i El Salvador’da olduğu gibi yasal para birimi haline getirmeyecek.

Önerilen yasa ile Brezilya Devlet Başkanının kripto para birimleri için kurallar oluşturması mümkün hale gelecek. Başkan ya yeni bir düzenleyici oluşturacak ya da bu işlevi ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (CVM) ya da Brezilya Merkez Bankası’na (BC) devredecek.

GCM Yatırım Banner

Düzenleyici, kara para aklamayı ve varlıkların gizlenmesini önlemmekle beraber, piyasa yönergelerini tanımlamaktan ve uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmaktan sorumlu olacak. Tasarıya göre, sanal varlık hizmetlerinin sağlanmasında dolandırıcılık yapanlar için para cezası ve dört ila sekiz yıl hapis cezası uygulanabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.