HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Brezilya Reali Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Brezilya’nın resmi para birimi olan real, 2015 yılının ortalarında oldukça zorlu bir süreç geçirmiştir. 2015 Ağustos ayının sonunda, 2003 yılının Şubat ayından o zamana kadar görülen en sert düşüşü gerçekleştirmiştir. Sembolü, R$ olarak gösterilir ve uluslararası par kodu, BRL‘dir. 1 real, 100 centavoya bölünmektedir. Dağıtımı ise Brezilya Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır.

Brezilya Reali Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

2015 yılının ortalarında ülkenin yatırım yapılabilir notunu kaybedeceğine yönelik endişelerle birlikte Brezilya reali, 12 yılın en düşük seviyelerini kaydetmiştir. Aynı zamanda 2015 yılının başından ortasına kadar, en çok değer kaybeden para birimi olmuştur. Brezilya reali kuru (BRL/TRY) alış – satış fiyatı canlı grafiği incelendiği zaman Türk lirası karşısında en düşük seviyesini, 1 Mart 2006 tarihinde 0,6167 ile kaydetmiştir. En yüksek seviyesini ise 31 Ocak 2017 tarihinde 1,2439 ile görmüştür.

Brezilya reali, dolar kuru (USD/BRL) alış – satış fiyatı grafikleri incelendiğinde ise en yüksek seviyenin, 23 Eylül 2015 tarihinde 4,1751 ile kaydedildiği görülmektedir. En düşük seviyesi ise 30 Haziran 2008 tarihinde 1,5618 ile kaydedilmiştir. 2015 yılının Ağustos ayında Brezilya reali, dolar karşısında % 1,8 oranında değer kaybetmiş ve 3,6458 seviyesini görmüştür. Bu seviye ise 2003 yılı Şubat ayından o zamana kadar görülen en sert düşüş olarak kaydedilmiştir.

Euro, Brezilya kuru (EUR/BRL) alış – satış fiyatı canlı grafikleri incelendiğinde ise en düşük seviye, 31 Mayıs 2010 tarihinde 2,1903 seviyesi ile kaydedilmiştir. En yüksek seviye ise 31 Ağustos 2015 tarihinde 4,5636 seviyesi ile görülmüştür.

Kısaca Brezilya Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Brezilya’nın 2050’li yıllarda dünyanın ekonomik kaderini belirleyecek ülkelerden biri olacağı tahmin edilmektedir. Özellikle yeni petrol rezervlerinin bulunması nedeniyle gelecekte petrol devi olması beklenmektedir. Yaşanan krizlere rağmen BRIC ülkeleri arasında varlığını sürdürmesi de muhtemel görünmektedir. Tedarikçi ülke olması ve zengin doğal kaynaklara sahip olması da büyük bir avantajdır.

Brezilya’da hizmet sektörü, ağırlıklıdır ve öne çıkan sektörler; telekomünikasyon, bankacılık, enerji, ticaret ve bilgi işlemdir. Tarım sektörü ise kahve, soya, şekerkamışı, kakao, pirinç, et, mısır, tavuk, portakal, pamuk gibi ürünlerle öne çıkmaktadır. Sanayi sektörünün öne çıkan ürünleri ise çelik, sivil havacılık, kimyasallar, petrokimyasallar, ayakkabı, makine, motor, taşıt, otomobil yedek parçası, dayanıklı tüketim mallarıdır. Ayrıca çimento ve kereste de sanayi sektörünün önemli ürünlerindendir.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en büyük ürün çeşitliliği, Brezilya’da bulunmaktadır. Bir sanayi merkezi olan Brezilya; tarım, canlı hayvan, ağaç, deri, mineral ve metal ürünleri konusunda dünya çapında üstün bir ülkedir.

The Economist tarafından yayınlanan ülke risk raporuna göre 2017 yılında Brezilya; bağımsızlık, döviz kuru, bankacılık, ekonomik yapı ve ülke riski açısından BB risk notu ile istikrar arayışını sürdürmektedir.

Brezilya Ticaret İlişkileri

Geleneksel pazarı bulunan Amerika kıtası ve Avrupa Birliği’nin yanında, Afrika, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Asya pazarlarına ihracatını arttırmıştır. Aynı zamanda Güney – Güney ticareti olarak tanımlanan eğilimde de Brezilya’nın payı oldukça büyüktür. İhraç mallarını çeşitlendirmesi ve geleneksel pazar dışındaki pazarlara da açılmasıyla birlikte payını arttırmaktadır. Tarım ürünlerinin yanında uçak, otomotiv, demir, kimyasal, makine, ayakkabı, kağıt, elektrik ve elektronik gibi endüstri ürünleri, Brezilya’nın önemli ihraç kalemlerini oluşturmaktadır.

Coğrafi bölge uzaklığı ve ülkelerin birbirini iyi tanımaması nedeniyle Türkiye ile Brezilya arasındaki ticaret oldukça düşüktür. Bu noktada ise Türk işadamlarının Brezilya’yı iyi tanıması ve aktif bir şekilde bu konuya önem vermeleri nedeniyle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin canlanması beklenmektedir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler