Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Merkez Bankası’ndan 12. Faiz Artışı

Brezilya Merkez Bankası bir kez daha faizleri artırdı. Geçen yılın Mart ayından bu yana aralıksız faiz artışı yapan banka, devamının geleceği sinyalini verdi.
Brezilya Merkez Bankası’ndan 12. Faiz Artışı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Brezilya Merkez Bankası, Ağustos ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 13,75’e çıkardı. Ekonomistlerin beklentisi de 50 baz puanlık faiz artışı yapılmasıydı.

Banka Mart 2021 tarihinde faiz oranını yüzde 2’den yüzde 2,75’e yükseltmişti. O tarihten bugüne kadar da her toplantıda artırım kararı alarak, art arda 12 kez faiz artışı yapmış oldu.

Açıklamada enflasyonist baskıların küresel büyüme üzerinde belirgin aşağı yönlü etkiler yarattığı ve bunun küresel ortamı belirsiz ve olumsuz etkilemeye devam ettiği bildirildi.

Gelişmiş ekonomilerde para politikasının normalleşme sürecinin hızlanmasının, ileriye dönük senaryoyu etkilediği ve varlıkların oynaklığını artırdığı söylendi. Bir önceki toplantıdan bu yana ekonominin ikinci çeyrek boyunca büyüdüğü, işgücü piyasasındaki toparlanmanın Komite’nin beklediğinden daha güçlü olduğu belirtildi.

Enflasyon Yüksek Kalmaya Devam Ediyor

Enflasyonun oynak bileşenler nedeniyle yüksek kalmaya devam ettiği söylenen kurul kararında, 2022 yılı için enflasyon beklentisi yüzde 7,2, 2023 yılı için yüzde 5,3 ve 2024 yılı için yüzde 3,3 olarak paylaşıldı. Brezilya’da enflasyon Haziran ayında yüzde 11,89 olarak ölçüldü.

GCM Yatırım Banner

Petrol fiyatlarının önümüzdeki altı ay boyunca artmaya devam edeceği öngörüldü. Komite’nin tahminlerinin belirsizliklere bağlı olarak normalden daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Küresel enflasyonist baskıların daha fazla sürmesinin ülkenin gelecekteki mali çerçevesine ilişkin belirsizlik ve toplam talebi destekleyen ek mali teşvikler nedeniyle risk priminde artışa yol açacağı söylendi.

Daha büyük bir küresel yavaşlama riskinin artmasının enflasyon üzerindeki aşağı yönlü riskleri artırdığına dikkat çekildi.

Enflasyon tahminleri ve uzun vadeli beklentilerin kırılma riski göz önüne alındığında, parasal sıkılaştırma sürecinde daha da kısıtlayıcı bölgelere doğru ilerlemeye devam etmenin uygun olduğuna karar veren Brezilya Merkez Bankası, enflasyonda düşüş sağlanana kadar faizlerin artmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.