Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya MB Anketine Göre 2020 için Ekonomik Görünüm İyileşti

Brezilya Merkez Bankası tarafından yayımlanan haftalık ankette ülke ekonomisi için görünüm hafifçe parlaklık kazandı. Detaylar şu şekilde;
Brezilya MB Anketine Göre 2020 için Ekonomik Görünüm İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ardından salgından en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya için gelen haberler hafif toparlanma işaretleri gösteriyor. Ülkenin kendi merkez bankası tarafından yapılan anket de bunun son örneği.

Brezilya Merkez Bankası’nın ekonomist anketi, ülke için görünümün dördüncü haftada arttığını belirtirken krizin en kötüsünden iyileşme belirtileriyle son aylarda ortaya çıkan ağır kasvetin bir kısmını kaldırdı.

Merkez bankasının yaklaşık 100 iktisatçı ile yaptığı haftalık araştırmasına göre Brezilya GSYİH’sinin bu yıl yüzde 5,8 daralacağı öngörüldü.

Yeni tahmin, FOCUS isimli anketin geçen haftaki yüzde 5,95 düşüş ve bir ay önceki yüzde 6,5 düşüş tahmininden iyi geldi.
Brezilya MB Focus Anketi
Kaynak: BCB

Reuters’ın haberine göre bunun yine de kayıtlardaki en büyük yıllık düşüş olacağı söylendi. Ancak yetkililer, kilitleme önlemleri hafifledikçe ve işletmeler yeniden açıldıkça perakende, elektrik tüketimi ve endüstriyel göstergelerdeki iyileşmenin toparlanmanın devam ettiğini gösterdiğini vurguladı.

Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto geçen hafta bankanın kendi yüzde 6,4’lük daralma tahmininin çok kötümser olduğunu savunurken Ekonomi Politikası Sekreteri Adolfo Sachsida, daralmanın hükümetin %4,7 düşüş tahminine daha yakın olacağını öngördü.

Son FOCUS araştırması ayrıca 2020 cari açık beklentilerini ardı ardına beşinci hafta için 8.9 milyar dolardan 8.3 milyar dolara düştüğünü gösterdi.
Brezilya Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

Bir ay önce ortalama tahmin 13,5 milyar dolar açık ve Mayıs ayında neredeyse 40 milyar dolar açık seviyesindeydi. Ekonomistler yıl sonu faiz oranları için beklentilerini dördüncü haftada da %2,00 seviyesinde tuttu.

Diğer taraftan Temmuz başında açıklanan veriler Latin Amerika’nın üçüncü en büyük ekonomisinin Haziran’da arka arkaya dördüncü ayında daraldığını göstermişti. Brezilya hizmet sektörün derin gerilemede kalırken istihdamda rekor düşüş bildirildi ve çıktı maliyetlerinde şimdiye kadarki en keskin azalma kaydedildi.

Ülkedeki koronavirüs bilançosuna baktığımızda ise karşımıza 2,5 milyona doğru ilerleyen toplam vaka ve 87 binin üzerinde ölüm sayısı çıkıyor. Toplam vakada eğri hala yükseliş eğilimindeyken yeni günlük vakalardaki durum iç karartıyor. 22 Temmuz’da 65 bin 339 yeni vaka ile zirve yapan Brezilya, son olarak 26 Temmuz’da 23 bin 467 yeni vaka kaydetmiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu