Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Brezilya’da Maden Atık Barajı Çöktü, Yüzlerce Kişi Kayıp

Brezilya’nın güneybatısında yer alan bir maden atık barajının çökmesi, tüm dünyada yankı uyandırdı. İşte bilançosu giderek ağırlaşan olayı detayları;

Dün Brezilya’nın güneybatısında bulunan bir maden atık barajının çöktüğü açıklanmış, haber tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Dünyanın en büyük demir cevheri ve nikel üreticisi olan Vale S.A.’ya ait bir atık barajında meydana gelen çöküntü, 3 yıl içinde şirketin dahil olduğu ikinci büyük baraj felaketi olduğu için de dikkat çekmişti.

Arama çalışmaları devam ederken Brumadinho kasabasının belediye başkanı Avimar de Melo Barcelos’ın, akşam saatlerine kadar 7 kişinin cesedine ulaştıklarını söylediği belirtildi. Madencilik şirketi Vale’in CEO’su Fabio Schvartsman, sahada kabaca 300 işçinin 3’te birinin bulunduğunu söyledi.

Ayrıca bir çamur selinin, öğle yemeği sırasında bir kafeterya da dahil olmak üzere madenciliğin ofislerini yıktığını belirtti.

Brezilya Maden Felaketi Bu noktada Brezilya’nın 26 eyaletinden biri olan Minas Gerais’in hala 19 kişinin öldüğü Kasım 2015’teki ülkenin en kötü çevre felaketinin yaralarını sarmaya çalıştığının üzeri çizildi. Samarco Mineracao SA’nın Vale ile BHP Billiton arasındaki ortak girişiminin sahip olduğu bu barajın bir köyü gömdüğü ve büyük bir nehre zehirli atık döktüğü hatırlatıldı.

Vale S.A. CEO’su Schvartsman, Cuma günü açıklamasında Feijao’daki demir madeninde çöken barajın kullanımdan kaldırıldığını ve 12 milyon metreküp hacme sahip olduğunu söyledi.

Vale S.A. CEO’su Schvartsman Açıklama Rio de Janeiro’daki ofisinde gazetecilere verdiği demeçte Schvartsman; “çevresel etkisi daha az olmalı fakat insanlık trajedisi korkunç” dedi. Bunun yanında ekipmanların barajın 10 Ocak’ta sabit olduğunu gösterdiğini ve neden çöktüğünü söylemek için çok erken olduğunu bildirdi.

İtfaiye sözcüsü Pedro Aihara ise çamur selinin Brezilya’nın en uzun nehrinin bir kolu olan yerel Paraopeba nehrinden kısa süre önce durduğunu dile getirdi. Aihara; “şu anda asıl endişemiz, hızla kayıp insanların nerede olduğunu bulmak” dedi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve 3 bakanı bölgeye göndereceğini duyurdu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle