Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brezilya Ekonomisi için Beklenen Daralma Oranı %5,1’e Yükseltildi

Brezilya’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 16 bini aşarken, kısıtlamalar nedeniyle ekonominin %5’ten fazla daralması bekleniyor.
Brezilya Ekonomisi için Beklenen Daralma Oranı %5,1’e Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında Brezilya ilk sıralarda yer alıyor. Güncel verilere göre 210 milyon nüfuslu Güney Amerika ülkesi Brezilya’da 16 bin 122 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 241 bin kişide virüsü tespit edilen ülke vaka sayısı bakımından İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkeleri geride bırakmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre Amerika kıtasının yeni salgın merkez üssü haline geldi. BBC haberine göre ülkenin en büyük şehri São Paulo’daki hastanelerin doluluk oranı %90’a ulaştı. Kent yaklaşık 3 bin can kaybıyla, en fazla etkilenen yerlerden biri konumunda.

São Paulo Belediye Başkanı Bruno Covas, yayılmayı durdurmak için insanlara evde kalma çağrısı yaptı. Salgının hızı yavaşlayıncaya kadar kısıtlamarın devam edeceğini vurguladı.

12 milyonluk kentte yaşayanların çoğunun sosyal mesafe kurallarına uymadığı biliniyor. Üstelik kuralları ihlal edenlere de hiçbir cezai yaptırım uygulanmıyor.

Salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaların 2021 yılında çok yüksek borç sorunu yaşatacağı tahmin edilen Brezilya’nın gayrisafi yurt içi hasılasının da rekor düzeyde düşüş göstermesi bekleniyor.

Brezilya ekonomisinin salgın etkisiyle bu yıl %5’ten fazla daralması bekleniyor.
Brezilya GSYİH
Kaynak: Dünya Bankası

Yaklaşık 100 ekonomistin katıldığı bir çalışmaya göre salgın hastalık ekonominin her alanını sert bir şekilde etkileyecek. 1900 yıllarından bu yana verileri kaydeden Brezilya Merkez Bankası, söz konusu dönemden beri en büyük düşüşlerin yaşanacağını söylüyor.

Dünya Bankası verilerine göre Brezilya GSYİH’si 2018 yılında 1,869 trilyon dolar oldu. Ekonomistler 2020 yılında koronavirüs etkisiyle söz konusu miktarda %5,1 oranında daralma olacağını öngörüyor. Bir önceki tahminde, %4,1 olan düşüş beklentisi vaka sayısındaki artışa ve salgının durumuna bağlı olarak daha da genişletildi.

Brezilya Merkez Bankası 2020 yılı enflasyon hedefi hala %4 seviyesinde.
Brezilye Enflasyon Oranı
Kaynak: Trading Economics

Son verilere göre ülkede enflasyon oranı %2,40 seviyesinde. Ekonomistler enflasyonun 1998 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesini bekliyor. Enflasyon hedeflemesi raporunda, hükümetin 1999 yılının başlarında hedefe ulaşmaya dayalı bir politika rejimi kurulduğu açıklandı. Enflasyon hedeflemesi rejiminin şeffaflık ve düzenli hesap verebilirlik özelliğine sahip olduğu kaydedildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu oranın orta nokta hedefi etrafında tolerans aralığını ihlal etmesi durumunda, uyumsuzluğun nedenleri ve enflasyonun gelecekte hedefler yoluna yakınlaşmasını sağlamak için alınan önlemlerin Merkez Bankası Başkanı tarafından açıklandığı hatırlatıldı.

%3 olan fonlama faiz oranında bu yıl 75 baz puanlık daha indirim yapılması bekleniyor.  
Brezilya Merkez Bankası Faiz Oranları
Kaynak: Investing

Daha önce yapılan açıklamalarda 5 Haziran’da düzenlenecek Merkez Bankası toplantısında faiz indirimi yapılacağının sinyalleri verilmişti. Bankanın politika faiz oranlarına baktığımızda; 2019 yılının sonunda %4,5 olan oran 2020 Şubat toplantısında %4,25’e çekilmişti. Coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Mart toplantısında %3,75’e, Mayıs toplantısında ise %3’e indirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın