Yatırım yapmaya başla!

Brezilya Ekonomisi için Kısa Vadeli Görünüm Pek İyi Değil!

Önümüzdeki ay yapılacak iki turlu seçimiyle gündemin önemli başlıklarından olan Brezilya için pek olumlu yorumlar yapılmıyor. İşte nedenler...
Brezilya Ekonomisi için Kısa Vadeli Görünüm Pek İyi Değil!

7 ve 28 Ekim tarihlerinde iki turlu yapılacak seçimlere hazırlanan Brezilya için pek pozitif olmayan yorumlar yapıldı. Keza Brezilya reali yıl başından bu yana dolar karşısında % 18 oranında değer kaybı yaşarken, analistler Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi hakkında endişe verici öngörülerde bulundu.

Stratejistlerin yorumlarına göre, yapılacak başkanlık seçimlerinin gelişmekte olan pazarları çarpıcı bir şekilde etkileme potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Önümüzdeki ay 2 aşamalı olarak yapılacak seçimlerin, ülkenin 30 yıl önce demokrasiye dönüşünden bu yana en bilinmez oylama olarak tarihe geçebileceği kaydedildi.

Bu arada, yükselen ticaret gerilimlerinin küresel ekonomik büyümeyi frenleme tehdidi altında gelişen piyasa para birimlerinin genel olarak sıkıntı yaşadığı vurgulandı.

Brezilya Reali Dolar Karşısında % 18 Değer KaybettiMSCI gelişen piyasalar endeksi yıl başından bu yana % 12 azalma gösterirken, stratejist Jon Harrison; “Bu yıl Türkiye’yi ve Arjantin’i vuran belirgin ekonomik zorlukların diğer gelişmekte olan piyasalara bulaşmayacağı düşünülüyordu ancak değişen şey Brezilya oldu. Brezilya’nın ilk turda pazar dostu bir sonuç elde etme olasılığı geriledi ve bu da piyasaları diğerlerinin memnuniyetleri dışında sarsma potansiyeline sahip” dedi.

Harrison ayrıca Trump’a benzetilen Bolsonara ile sol görüşlü Haddad arasındaki çekişmenin, hem yatırımcılar hem de piyasalar için şok etkisi yaratacağını belirtti.

Brezila Seçimleri Piyasalarda Şok Etkisi Yaratacak “Adayların yatırımcıları rahatlatmayı başaramadığını varsayarsak, Brezilya pazarları hızla kriz koşullarına gerileyebilir” diyen stratejist, bu açıklamalarıyla endişelerini dile getirdi. Washington merkezli politik danışmanlık firması Eurasia Group’un başkanı Cliff Kupchan da; “Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya için kısa vadeli görünüm pek iyi değil” yorumunda bulundu.

Brezilya piyasalarının seçimlere tepki verdiğini ve realin açık bir şekilde çakıldığını belirten Kupchan, her halükarda karmaşa yaşanacağını vurguladı. Ve düşüncesini; “kim kazanırsa kazansın, seçmenlerin neredeyse yarısının negatif baktığı bir başkan olarak kutuplaşan bir milleti yönetecek” sözleriyle ifade etti. İlgili haberde, UBS analistlerinin de Brezilya realinin önümüzdeki aylarda düşüş kaydedeceğini ve 2019’un başında dolar karşısında 3.7 civarında işlem göreceğini öngördükleri bilgilerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum