Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Brezilya Ekonomisini 2020’nin İlk Çeyreğinde %1,5 Küçülttü

En fazla koronavirüs vakasının görüldüğü Brezilya, kısıtlamalardan ötürü 1Ç20'de %1,5 daraldı.
Koronavirüs Brezilya Ekonomisini 2020’nin İlk Çeyreğinde %1,5 Küçülttü

Dünya genelinde 6 milyon 63 bini aşan koronavirüs vakasında bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Bunun 1,7 milyondan fazlası ABD’de kaydedilirken, ikinci sırada yer alan Brezilya da dönemi oldukça ağır geçiriyor.

Vaka sayısı bakımından ABD’den sonra durumu en vahim olan Brezilya, 468 bini aşkın vaka ve 28 bine yakın ölüm raporladı. Böylelikle ülke İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya’yı geride bırakarak salgının yeni merkez üssü olmaya aday gösterildi. Durum böyleyken ekonomik anlamda da kara bulutları üzerine çeken ülkenin bu yıl %5,1 daralacağı söylendi.

Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü (IBGE),  Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden Brezilya’nın pandemiye bağlı kilitlenmelerden ötürü yılın ilk çeyreğinde %1,5 daraldığını açıkladı.
Brezilya 1Ç20 Daralma
Kaynak: Investing

Başlarda vaka sayısının çok olmadığı Brezilya, sonradan tırmanan sayıyla birlikte Mart ayı ortasından itibaren kapanmak durumunda kalmıştı. Dolayısıyla bugün açıklanan verilerin pandeminin erken etkilerini yansıttığı söylendi.

Salgına karşı güçlü bir mücadele verilirken açıklanan GSYİH verileri, Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ve beraberindeki eyalet yetkililerini karantina kurallarını hafifletmeye mecbur bıraktı. Çünkü yetkililere göre Brezilya ekonomisi pandemiden yeterince hasar almıştı.

Hükümetin verilerinden toplanan detaylara göre, koronavirüs salgını ülkede özellikle ticaret, inşaat ve hizmet sektörlerini vurdu. Hizmet sektörü ülkede GSYİH’in %74’ünü temsil ediyor. Tüketici harcamaları ise %2, üretim %1,4 geriledi. Ayrıca yılın ilk çeyreğindeki yaklaşık 5 milyon iş kaybı da göz ardı edilebilecek türden değildi.

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere halihazırda %12,6 olan işsizliğin, 2020 bitimine kadar %18’i aşacağını düşünen analistler bulunuyor.

Brezilya Nisan İşsizlik Yükseliş
Kaynak: Trading Economics

Verileri açıklayan IBGE, GSYİH’in çeyreklik sonuçlarındaki daralmanın 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla %0,3 daha fazla daraldığını belirtti. İstatistik Ofisi bununla birlikte 2020’nin ilk üç ayında hizmet, imalat ve çiftçilik gibi alanlarda ciddi düşüşler beklediğini aktardı.

IBGE analisti Rebeca Palis, açıklanan rakamlar hakkında şöyle konuştu;

Rebeca Palis Brezilya AçıklamaZayıf ekonomik performansından dolayı ilk çeyrekte daralmaya maruz kalan Brezilya, zaten ekonomistlerin büyüme olacağı yönündeki tahminlerini azaltmasıyla küçülmeye hazırlanmıştı.

Öte yandan salgının oldukça hızlı yayıldığı ülkede bazı eyaletlerin katı karantina önlemlerini Haziran ayı sonuna kadar sürdürmesi bekleniyor. Eğer bu olursa, ikinci çeyrek büyüme verilerinin çok daha kötü gelebileceği düşünülüyor.

Ülkenin en yoğun nüfuslu eyaletlerinden biri olan Sao Paulo’da Vali Joao Doria, hastalığı kontrol altına alma çabalarının sürdüğünü ve 1 Haziran’dan itibaren bazı ekonomik faaliyetlerin yeniden başlatılabileceğini duyurdu;

Brezilya hükümeti, pandemiden darbe alan vatandaşlara yeni yardım programları getirmek için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum