Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Düşük Karbonlu Politikalarla Ekonomisini Daha Hızlı Canlandırabilir

Yapılan uluslararası bir çalışmada, iklim değişikliği eylemlerinde isteksiz davranan Bolsonaro’ya ve Brezilya’ya daha yeşil bir ekonomi için çağrıda bulunuldu.
Brezilya Düşük Karbonlu Politikalarla Ekonomisini Daha Hızlı Canlandırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası bir çalışma, Başkan Bolsonaro’nun düşük karbonlu büyümeyi toparlanmanın temel direği haline getirerek Covid-19’dan sonra ekonomiyi daha hızlı yeniden inşa edebileceğini öne sürdü.

New Climate Economy ile Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (World Resources Institute) eski maliye bakanları ve Dünya Bankası yöneticileri ortaklığında hazırladığında çalışma azaltılmış ormansızlaşma, daha sürdürülebilir tarım, daha az kirletici enerjiler ve araç filosunun daha geniş elektrifikasyonu dahil önlemler alınmasını tavsiye etti.

Daha yeşil büyümeye geçişin, önümüzdeki on yılda iki milyon iş yaratabileceği ve gayri safi yurtiçi hasılayı olağan planlara göre 535 milyar dolar artırabileceği tahmin edildi.

Düşük karbonlu büyümenin Brezilya’nın sera gazı emisyonlarının 2025 yılına kadar 2005 seviyelerinin %42 altına düşmesine yardımcı olacağı tahmin edildi.

Ve bu, Brezilya’nın 2015 Paris Anlaşması kapsamındaki %37’lik azaltım taahhüdünün üzerindeydi. Sağcı bir popülist olan Bolsonaro, 2018’de seçildiği günden bu yana ormansızlaşma oranlarının arttığı Amazon yağmur ormanları için korumayı azaltmıştı.

Bu da yabancı hükümetler ve yatırımcılardan sert eleştiriler almasına yol açtı. İlaveten 2019 yılında Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yangınların bu yıl yüzde 84 arttığı açıklanmıştı. Raporda Brezilya ekonomisinin Covid darbesinden önce de sıkıntıda olduğu, şu anda ise yüzde 8 ila 9,1 arasında daralmasının beklendiği kaydedildi.

Hem Çin hem de Avrupa Birliği’nin Covid sonrası ekonomik planlarında daha yeşil büyüme temelleri attıkları vurgulandı.
Brezilya GSYİH 1Ç20
Kaynak: Trading Economics

Ve düşük karbonlu enerji teknolojilerine geçişin, güçlü bir 21. yüzyıl trendi olduğu söylendi. Bununla ilgili tek soruyu da ne zaman gerçekleşeceği olarak ifade etti.

Çalışmanın yazarlarından olan Dünya Kaynakları Enstitüsü’nden Rogério Studart, Bolsonaro’nun iklim değişikliği konusunda daha sert eylemi benimseme konusundaki isteksizliğine rağmen raporun Brezilya’da ve yurtdışında tartışmalara yol açacağını söyledi.

Krizin, farklı açıdan düşünmemeyi çok zor hale getirdiğini belirterek; “Düşük karbonlu, kapsayıcı kalkınmayı seçmenin pek çok faydası var” dedi. Deutsche Bank Grubu’nun eski başkan yardımcısı ve eski bir Alman maliye bakan yardımcısı olan Caio Koch-Weser, “Yeşil bir iyileşme Brezilya ve Brezilyalılar için en iyisidir ve ayrıca ülkeyi yabancı yatırım için çok daha çekici hale getirebilir” dedi.

Brezilya’nın doğayı korumak için daha fazlasını yapması gerektiğini belirten rapor, bol miktarda mevcut doğal altyapı arzının avantaj olduğunu savundu.

Omanlar, nehirler, mangrovlar gibi doğal kaynakların akıllıca kullanılması durumunda altyapı ve lojistik yatırımlarının genel maliyetlerin düşürüleceğini ekledi. Bozulmuş toprakların eski haline getirilmesi de dahil olmak üzere daha sürdürülebilir tarımın da mahsul verimini %30 ile %300 arasında artırabileceği ve gelirleri 3,5 katına kadar artırabileceği dile getirildi.

Rapor, ulaşım konusunda Brezilya’yı denizcilik endüstrisi için daha fazla doğal gaz kullanımına geçişe teşvik etti ve Brezilya’nın belki de ihracat pazarlarını açarak daha fazla elektrikli otobüs üretebileceğini söyledi.

Daha yeşil inovasyon örnekleri arasında yasadışı yakacak odun yerine çiftlik ve endüstriyel atık yakmaya geçişin Ceará eyaletindeki beş seramik fabrikasına geniş kapsamlı faydalar sağladığını hatırlattı.

Değişikliğin, yerel topluluklar için 4,5 milyon gelir sağladığı, çalışma koşullarını iyileştirdiği, su mevcudiyetini artırdığı ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ek olarak on yılda 1.750 hektarlık ormansızlaşmayı önlediği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu