Yatırım yapmaya başla!

Kurbanlık için Brezilya’dan Getirilen Büyükbaş Hayvanlarda Şarbon Hastalığı Çıktı!

Et ve Süt Kurumu, kurbanlık için Brezilya'dan ithal edilen 4 bine yakın büyükbaş hayvanda, şarbon hastalığı tespit edildiğini ve bölgenin karantina altına alındığını açıkladı.
Kurbanlık için Brezilya’dan Getirilen Büyükbaş Hayvanlarda Şarbon Hastalığı Çıktı!

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre; Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan, özel sektöre ait bir işletmeye, kurum tarafından ithal edilen 3 bin 959 adet büyükbaş kesimlik hayvan getirildiği bildirildi. Söz konusu işletmede şarbon hastalığı görülmesi ve 50 hayvanın bu sebepten telef olması üzerine, çiftliğin olduğu bölge karantina altına alındı.

Et ve Süt Kurumu, yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvanın, kurbanlık olarak Brezilya’dan ithal edildiğini açıkladı.

Bu hayvanlar Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde, özel bir çiftliğe bırakıldı. Ancak, ilçenin Günalan ve Ahiboz mahalleleri yakınlarındaki çiftlikte bulunan hayvanlardan 50 tanesi geçtiğimiz günlerde telef oldu. Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, telef olan hayvanlardan örnek alarak, bir araştırma başlattı. İncelemenin ardından çiftlik ve etrafı, şarbon hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı.

Çiftliğin girişine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Bu mahallede şarbon hastalığı vardır” levhası asıldı.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, olayla ilgili olarak kendisinin bir açıklama yetkisinin olmadığını söylerken, çalışanlar ve basın mensuplarına maske dağıtılarak o bölgeden uzaklaştırıldı. Et ve Süt Kurumu inceleme sonrası yaptığı açıklamada; hayvanlardan alınan örneklerde şarbon hastalığının pozitif çıktığını belirtti.

Bu etlerin piyasaya sürülmediği, hastalığın yayılmaması ve diğer hayvanlara bulaşmaması için de tüm gerekli tedbirlerin alındığı ifade edildi.

Kesilen hayvanlara ait karkas etlerin Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları tarafından imha edildiği, işletmenin karantinaya alınarak tüm giriş ve çıkışların kapatıldığı, geriye kalan hayvanların ise aşılandığı bildirildi.

Söz konusu hastalık hakkında kısaca bilgi vermeden de geçmeyelim; şarbon Bacillus anthracis adı verilen bakterinin sebep olduğu, hayvandan hayvana veya hayvandan insana geçebilen, deride, akciğerde ve bağırsaklarda enfeksiyonlara yol açabilen çok tehlikeli bir hastalıktır. Genellikle koyunlarda ve sığırlarda görülen şarbon, deri ve mukoza yoluyla bulaşarak büyük çıbanlara ve derin yaralara yol açar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum