Yatırım yapmaya başla!

Brexit Sonrasında Türk Ambalaj Sektörü için Büyük Fırsatlar Doğacak

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Brexit sonrasında İngiltere'nin yeniden kendi sanayisini kuracağını ve ambalaja ihtiyacı olacağını belirtti. İşte detaylar;
Brexit Sonrasında Türk Ambalaj Sektörü için Büyük Fırsatlar Doğacak

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, İngiltere’nin Brexit sonrasında kendi sanayisini kuracağını ve bu noktada ambalaja ihtiyacı olacağını söyledi. İngiltere ile 250 milyon dolarlık bir ihracatımız olduğunu ve Brexit sonrasında sektör için çok daha büyük fırsatlar doğacağını açıkladı.

“Brexit Türk ambalaj sektörüne yarayacak” diyen Sarıbekir, sektörün pazar büyüklüğünün 23 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

Brexit Ambalaj Sektörüne YararAvrasya’nın ambalaj sektörü merkezinin Türkiye olduğunu söyleyen Sarıbekir, ambalajın dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğuna işaret etti. Bu yılı 4 milyar dolar hammadde ithalatına karşın 5 milyar dolar ihracatla bitireceklerinin bilgisini de verdi. Sarıbekir, ambalaj sektöründe ihracata çok önem verdiklerini ve her şirketin ürettiğinin yarısını ihraç etmesi gerektiğini söyledi. Kalkınma için bunun çok önemli olduğunu vurguladı.

Sarıbekir, Avrupa’nın Türk ambalaj sektörü için en önemli ihracat pazarı konumunda bulduğunu da dile getirdi.

Zeki Sarıbekir Ambalaj Sektörü YorumuÇok büyük bir potansiyel olduğunu ifade eden Sarıbekir, Türkiye’nin Avrupa’nın ambalaj ihtiyacının şu anda yüzde 10’unu karşılayabildiğini açıkladı. Türkiye’nin sektörde sahip olduğu yeni ve ileri teknolojiyi lojistik avantajıyla birlikte mutlaka kullanması gerektiğine de dikkat çekti.

Sarıbekir, “Bugün ürününüzü bir TIR’a koyduğunuzda 3 – 4 güne Avrupa’nın her noktasına gidebiliyor. Bu pazar bizin için çok önemli. Avrupa’nın en doğusu İstanbul, en batısı Londra. En doğudan en batıya sadece 3,5 saatte uçabiliyorsunuz. Yanı başımızda böyle zengin bir bölge var ve biz bütün fabrikalarına ürün verebilir durumda olmalıyız,” dedi.

180 ülkeye ihracat yapan bir sektör olduklarını söyleyen Sarıbekir, güçlerinin ve potansiyellerinin farkında olduklarını da belirtti.

180 Ülkeye Ambalaj İhracatıSektör olarak daha çok ülkeye ambalaj satmayı hedeflediklerini dile getiren ASD Başkanı, 2023 yılında 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmayı düşündüklerini açıkladı.

Brexit sonrasında İngiltere’de yavaşlayan üretimin hızlanacağını söyleyen Sarıbekir, “Artan üretimle birlikte daha çok ambalaja ihtiyaçları olacak. İngiltere 250 milyon dolarlık ihracatla bizim için zaten iyi bir pazar. Brexit sonrası sektörümüz için çok daha büyük fırsatlar var,” ifadelerini kullandı.

2017’de sektörün dış ticaret fazlasının 787 milyon dolar olduğunu ve ülkenin dış ticaret açığının kapanmasına katkı sağladıklarını söyledi.

2017'de 787 Milyon Dolar Dış Ticaret FazlasıSarıbekir, ihracat birim fıyatı ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirdiklerini açıkladı. 2018’in ilk yarısında 2 milyar 306 milyon dolar ihracat geliri elde ettiklerini de sözlerine ekleyerek, 1 milyar 767 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini açıkladı. Türkiye ambalaj sanayisinin ilk 6 ayda toplamda 540 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini de ifade etti.

Geçen yılın aynı dönemine göre ambalaj ihracatının miktar olarak yüzde 8 ve değer olarak yüzde 17 arttığını söyleyen Sarıbekir, süpermarketlere dikkat çekti. “Süpermarket demek ambalajlı ürün demek,” diyen Sarışbekir, ambalaja konulan her ürünün kimlik kazandığını ifade etti. Süpermarketlerin gelişmesi de ambalajlı ürün tüketiminin arttığını söylüyor.

Sarıbekir, 10 yıl önce 100 dolar olan kişi başı ambalaj tüketiminin 2018 yılında 240 doları geçtiğini açıkladı.

Kişi Başı Ambalaj TüketimiKişi başı ambalaj tüketiminde henüz Avrupa’nın yarısı kadar olduğumuzu belirten Sarıbekir, ürünlere katma değer sağladığını da dile getirdi. Ürünü ambalajlı ve ambalajsız satmanın arasında çok büyük fark olduğunu söyleyen Sarıbekir, ambalajın marka, görsellik ve kalite demek olduğunu ifade etti.

Çevre kirliliğine de dikkat çeken Sarıbekir, “Çevreyi ambalaj kirletmez, insan kirletir. Ambalaj, ürünü sağlıklı bir şekilde insana ulaştırı. Güvenilir gıda, ambalajlı gıdadır. İnsan ömrü ortalamasındaki artış, ambalajlı gıda tüketimindeki artışa paralel gelişiyor. Bu konuda önemli bilimsel çalışmalar da var,” dedi. Türkiye’de geri dönüşüm konusunda henüz tam olarak ilerleyemediğimizi söyleyen Sarıbekir, aslında her ambalajın geri dönüştürülebildiğinden de bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum