Yatırım yapmaya başla!

Brexit Ticaret Anlaşması Olmadan Gerçekleşirse Şirketlere 80 Milyar Dolara Mal Olacak

Brexit'in olumsuz sonuçları üzerine araştırmalar devam ediyor. Bu kapsamda, iki tarafın şirketleri için nelere mal olacağı üzerine yeni bir araştırma yapıldı. İşte detaylar;
Brexit Ticaret Anlaşması Olmadan Gerçekleşirse Şirketlere 80 Milyar Dolara Mal Olacak

Brexit ile ilgili akıllardaki soru işaretlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Bu kapsamda en çok şirketlerin ticari ilişkileri açısından neler yaşanacağı merak ediliyor. Özellikle ticaret anlaşması olmadan gerçekleşecek bir Brexit sonucunda, hem İngiltere hem de AB şirketleri için yılda 80 milyar dolarlık bir para çıkışı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Yeni yapılan bir araştırma; İngiltere ve Avrupa Birliği’nin Brexit görüşmeleri, bir ticari anlaşma olmadan çökecek olursa yaşanacakları ortaya çıkardı.

Brexit Ticaret Anlaşması Olmadan Çökerse Kötü Olur

Buna göre yıllık yaklaşık 58 milyar sterlin değerinde bir tutar iki tarafın şirketlerine yansıyacak. Danışmanlık şirketi Oliver Wyman ve hukuk firması Clifford Chance tarafından yapılan araştırmaya göre yayınlanan raporda; anlaşma olmadan gerçekleşecek bir Brexit’in AB ihracatçılarına 31 milyar sterlin, İngiltere ihracatçılarına ise 27 milyar sterlin değerinde bir maliyete neden olacağı belirtildi.

Bir ticaret anlaşması kabul edilmezse denklemin iki tarafındaki firmaların yeni vergiler nedeniyle zor zamanlar geçireceği tahmin ediliyor.

Şirketler Yeni Vergilerle Çökebilir

Oliver Wyman ortaklarından olan Kumar Iyer, firmaların şimdiden bu konuda önlemler almaya başladıklarını gördüklerinden bahsetti. Müşteri, tedarik zinciri ve rakipler üzerindeki etkiler incelenerek firmaların korunma yöntemleri geliştirmeye başladıklarını da raporda açıkladı.

Özellikle AB’nin otomotiv endüstrisinin bu kapsamda en büyük darbeyi alacakları tahmin ediliyor.

Otomotiv Sektörü Zarar Görebilir

Aston Martin’in Brexit nedeniyle üretimi durdurmak zorunda kalabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Tüm bu olumsuzluklara ek olarak; İngiltere’nin muhafazakar iktidar partisi, İngiltere’nin 2019 yılında hem tek pazardan hem de gümrük birliğinden ayrılacağını dile getiriyor.

Bilindiği gibi gümrük birliği, AB üyesi ülkeler arasında gümrük vergilerini ortadan kaldıran bir ticaret anlaşması.

AB Gümrük Birliği Etkileri

Tek pazar ise üye devletler arasında malların, hizmetlerin, paranın ve insanların serbest dolaşımına izin veren derin bir işbirliğidir. Bu iki konu, hem İngiltere’deki hem de AB kapsamındaki şirketler açısından büyük öneme sahip. Üstelik bu konu, 40 bin kadar bankacılık işsiz kalmasına da neden olabilir.

Geçen hafta AB, iki taraf arasında yaklaşan ticaret görüşmeleri için bir taslak hazırladı ve olumsuz sonuçlara karşı uyarılarda bulunuldu.

AB Brexit Ticaret Anlaşması Taslağı Hazırlandı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin şu anki durumunun olumsuz ekonomik sonuçlar doğuracağı konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca serbest ticaret anlaşmasının umut verici perspektifinin ekonomik bağları gevşeterek, tarihte bir ilki temsil edeceğini de sözlerine ekledi. Hazırlanan taslakta her iki tarafından da Brexit sonrasında karşılaşacağı engellerin etkilerini hafifletmek üzere oluşturulduğu ve yeni bir gümrük düzenlemesini dikkate aldıkları biliniyor.

Yeni bir gümrük anlaşması ile Brexit’in yıllık maliyetinin AB için 14 milyar sterline, İngiltere içinse yaklaşık 17 milyar sterline düşürülebilir.

İki Taraf Şirketleri Maliyetleri

İngiltere’nin İşçi Partisi, bu kapsamda Birleşik Krallık’ın Brexit sonrası gümrük birliği içerisinde kalması gerektiğini savunmaya başladı. Raporda Brexit’in iki tarafın şirketleri için de oldukça sert geçeceğine de yer verildi ve risklerin anlaşmalarla azaltılması konusunda uygulamalar yapılması gerektiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum