Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Brexit Sonucunda Başbakan Cameron İstifa Edecek mi?

Brexit Sonucunda Başbakan Cameron İstifa Edecek mi?

Bilindiği üzere tüm dünya son günlerde İngiltere’yi konuşuyor. Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, Haziran ayında gerçekleşecek olan referandumda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması yönünde kampanyalar başlatacağını açıklamıştı. Bu açıklamayla birlikte tüm dünyanın gözü bir anda İngiltere’ye dönmüştü. Johnson’un gerçekleştirdiği açıklama sonrası ülke çapında birçok sivil toplum kuruluşu eylemler düzenleyerek İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması gerektiğine inandıklarını belirtiyorlar.

Yaşanan bu gelişmeler İngiltere’nin para birimi olan sterlininde küresel çapta sert düşüşler yaşamasına neden oluyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, Johnson’un açıklamasının hemen ardından bir açıklama gerçekleştirmiş ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmaması gerektiğini savunmuştu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası sterlin/dolar paritesinde ise 7 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemeler yaşanmıştı. Sterlinin yaşadığı düşüşlerin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından İngiltere 23 Haziran’da Avrupa Birliği (AB) referandumu düzenleye karar verdi. Bu referandumun adı ise Brexit olarak biliniyor. Londra Belediye Başkanı Johnson’un açıklamasıyla başlayan gerilim ortamı bugün de sürmeye devam ediyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması gerektiğine inanan politikacılar ve vatandaşlar Brexit oylamasında bir ayrılık kararı çıkması durumunda İngiltere Başbakanı Cameron’un istifa etmesi gerektiği yönünde baskı oluşturuyor. Cameron ise kararını “Başbakan’a Sorular” adlı oturumda açıkladı.

İngiltere Başbakanı Cameron, İngiliz Parlementosu’nda haftalık gerçekleşen “Başbakan’a Sorular” oturumunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Birçok konuya açıklık getiren Cameron, Brexit oylaması sonrası yaşanacak süreçle ilgili olarak görüşlerini açıkladı.

“İstifa etmeyeceğim!”

Başbakan Cameron’a, Birleşik Krallık halkının haziran ayındaki Brexit oylamasında Avrupa Birliği’nden çıkmaktan yana oy kullanması halinde tavrının ne olacağı sorusu yöneltildi. Cameron yaptığı açıklamada, daha önce konuyla ilgili olarak tavrının Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmamak yönünde olduğunu hatırlattı. Bugünkü tavrının yine aynı yönde olduğunu belirten Cameron, İngiltere halkının Brexit oylamasında Avrupa Birliği’nden ayrılmak yönünde oy kullanması halinde ise Başbakanlıktan istifa etmeyi düşünmediğini ifade etti.

Muhafazakar Parti ikiye ayrılmış durumda!

Bilindiği üzere İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması yönünde birçok politikacı ve sivil toplum kuruluşu hükümete yoğun bir baskı oluşturdu. Bu baskıların sonucunda ise Başbabak Cameron, İngiltere’nin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü Avrupa Birliği üyeliğini Haziran ayında referanduma götüreceğini açıkladı. Ayrıca Cameron bu referandumda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalması yönünde kampanya yürüteceğini açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte İngiltere siyaseti giderek karmaşık bir hal alıyor. Cameron’un bu çıkışlarının ardından Muhafazakar Parti ikiye bölünmüş durumda. Partinin bir kanadı başbakanı desteklerken, diğer kanat İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması gerektiğini savunuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum