Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Seçeneklerinin Hiçbirisi Parlamentoda Çoğunluk Desteğini Alamadı

İngiltere Parlamentosu Brexit’in geleceğine ilişkin 8 seçeneği oyladı. Ancak bunların hepsi reddedildi. Başbakan May ise milletvekillerinin anlaşmaya destek vermesi halinde daha erken bir tarihte istifa edeceğini söyledi.
Brexit Seçeneklerinin Hiçbirisi Parlamentoda Çoğunluk Desteğini Alamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Parlamentosu Brexit’in geleceğine ilişkin 8 senaryoyu oyladı ancak hiçbirisi çoğunluk desteği alamadı. Bu durum parlamento karşısında Başbakan Theresa May’in elini güçlendirirken, May planlanandan daha önce bir tarihte istifa etmeye hazır olduğunu bildirdi. May’den gelen bu açıklama üzerine daha önce sert yaklaşımda bulunan bazı milletvekilleri, anlaşmanın yeniden oylanması durumunda bu kez arka çıkacaklarının işaretlerini verdi.

Pazartesi günü de Brexit’in değerlendirileceği bilinen parlamentoda oylamaya sunulan seçenekler şu şekilde oldu;

Brexit Oylamasi 1Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma teklifi 160’a karşı 400 hayır oyuyla reddedildi. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi 264’e karşı 272 hayır oyu ile kabul görmedi. Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi senaryosu 188 evet, 283 hayır aldı. Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uymasına 307 hayır, 237 evet oyu geldi. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi teklifine 65 milletvekili evet, 377 milletvekili hayır oyu kullandı.

50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi 184’e karşı 293 hayır oyuyla kabul görmedi. Brexit’in yeniden referanduma sunulması seçeneğine 268 evet, 295 hayır oyu geldi. Brexit’te anlaşma yapılmaması halinde AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi teklifi de 139 evete 422 hayır oyu ile reddedildi. Bir başka oylamada ise Brexit tarihinin daha önce belirlenen 29 Mart’tan koşullu olarak 12 Nisan veya 22 Mayıs’a kaydırılmasını iç hukuka geçiren teklifi 105’e karşı 441 evet oyu ile kabul edildi.

Başbakan Theresa May 1922 komitesi önünde yaptığı konuşmada istifa etmesi hakkında vaatte bulundu.

Theresa May Istifa AciklamasiDün İngiliz milletvekilleri nazı Brexit milletvekillerinin istifa etmesi halinde Başbakan May’in anlaşmasına destek olacağını bildirmişti. May ise milletvekillerinin Brexit anlaşmasına destek vermesi halinde parti lideri ve başbakanlık görevlerinden planlanandan önce istifaya hazır olduğunu bildirdi.

1922 Muhafazakar Milletvekilleri Komitesinin toplantısında yaptığı konuşmada “Brexit müzakerelerinin ikinci aşamasında yeni bir yaklaşım ve yeni bir liderlik arzu ediliyor. Bunun önünde engel olmayacağım. Ülkemiz ve partimiz için doğru olanı yapmak için bu görevi niyetlendiğimden daha önce bırakmaya hazırım” açıklamasında bulundu.

May’in istifa açıklamasının ardından daha önce olumsuz yaklaşımda olan bazı milletvekilleri bu kez Brexit’i destekleyeceğini söyledi.

Milletvekilleri Brexit DestekBunlar arasında eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson da yer aldı. Johnson ile birlikte bazı milletvekilleri May’in istifa açıklamasının ardından, yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini duyurdu. Daha önce iki defa reddedilen Brexit anlaşması yarın bir kez daha İngiliz Parlamentosu’nun oylamasına sunulacak. Öte yandan Avam Kamarası Başkanı John Bercow, daha önce yaptığı açıklamada anlaşmanın, önemli bir değişikliğe uğramadıkça yeniden oylanmasına izin vermeyebileceğini bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu