Yatırım yapmaya başla!

Brexit Problemi Mini’yi de Vurdu!

AB ile İngiltere arasındaki çıkmaz sokak bu sefer Mini'yi zora soktu. Oxford tesis kapısına planlı bir şekilde kilit vuruldu!
Brexit Problemi Mini’yi de Vurdu!

Dünya, bir yandan Amerika-Çin kapışmasının doğurduğu sorunlarla ilgilenirken, diğer taraftan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı tartışılıyor. Son yılların en belirsiz küresel sorunu haline gelen Brexit, ülke içerisindeki otomobil firmalarına ağır darbeler vuruyor. Farklı komplike sebeblerin olduğu bu darbeler, yan tedarikçileri de zor duruma sokuyor. BMW’nin sahip olduğu Rolls Royce’nin dahi ülkeden çekilmesi düşünülmüştü.

Yine BMW’ye bağlı olan Mini’de Oxford tesisi ile ilgili yeni kararını açıkladı. AB çıkış durumunun belirsizliği, haliyle diğer Avrupa ülkelerinden ithal edilen yedek parça tedarikçilerinin farklı fiyat uygulaması yapmasına neden oldu. Keza koyulan yasaklamalar, yedek parçaların ülkeye girmesini de engelliyordu.

Mini Oxford Tesisi planlı olarak kapatılıyor.

2018 yılının 20 Mart-29 Nisan dönemleri de Mini fabrikasında üretim durdurulmuştu. İngiliz araçlarının genelinde düşen satış adetleri, mecburi onları duraklama dönemine itiyor. Oxford City meclisi üyesi Tom Hayes, “Fabrikada üretimin duraklatılmasının ve çalışanların bir ay boyunca çalışmamalarının utanç verici. Mini fabrikasının işçileri için çok üzülüyorum. Oxford’un en büyük işvereni, hükümet kaosu karşısında ihtiyatlı davranmaya devam ederek ilerlemeyi ve genişletmeyi denedi. Tesis kapanmayı tersine çeviremez ve kaçınmaya çalıştığı bir hayır fırsatı ile vurulabilir.” dedi.

BMW, İngiltere’nin anlaşmasız çıkışının kendisine verdiği zarardan bahsetti.

BMW, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden bir tür ticaret anlaşması yapmadan ayrılmasının İngiltere’nin imalat sanayini nasıl olumsuz etkileyebileceği konusunda özellikle konuşuldu. Alman marka son çarenin ve aslında düşünülenin, Mini fabrikasının Hollanda’ya taşınması olduğunu da belirtti.

Karmaşık durumdan zarar görmek istemeyen otomobil firmaları, çareyi şimdiden İngiltere’yi tert etmekte buluyor. Honda’da konu hakkında Birleşik Krallık’ın kendilerine açıklama yapmaması ve anlaşmanın sağlanamaması yüzünden Civic üretimini farklı ülke topraklarına taşımıştı.

Sürünceme zamanlarında Toyota ve ana merkezleri Britanya’da bulunan bazı şirketlerin ne yapacağı bilinmiyor. Küresel ekonominin tehdit olduğu bu senelerde firmalar önlem için kritik kararlar almaya başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum