Yatırım yapmaya başla!

Brexit Öncesi Ekonomik Veriler Sterlini Hangi Yönde Etkileyecek?

Brexit Öncesi Ekonomik Veriler Sterlini Hangi Yönde Etkileyecek?

Bugünlerde İngiltere’de oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği üzere önümüzdeki ay İngiltere adeta kaderini yeniden yazmak adına sandık başına gidecek. Brexit olarak adlandırılan seçimde halk, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmaması yönünde oylama yapacak. Brexit’e sayılı günler kala İngiltere ekonomisinde de oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Piyasanın tüm dikkati yarın açıklanacak olan enflasyon verisine çevrilmiş durumda.

Brexit oylamasının gölgesi altında açıklanacak olan enflasyon verisiyle ilgili olarak uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) rekor düşük seviyedeki faiz oranını sabit tutmasını destekleyecek yönde verilerin geleceğini ifade ediyorlar. Ayrıca uzmanlar, tüketici fiyatlarındaki büyümenin BOE’nin hedefi olan yüzde 2 oranının oldukça altında kalacağını öngörüyorlar.

Sterlinde görülen dalgalanmalar devam edebilir…

Hatırlanacağı üzere Brexit oylamasının gündeme gelmesinin ardından Şubat ayında sterlin oldukça negatif bir seyir izlemeye başladı. O tarihlerde sterlin, dolar karşısında son 7 yılın en düşük seviyesine kadar gerilemişti. Sterlinde yaşanan kayıplarla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. İlerleyen günlerde ise ülkenin içerisinde bulunduğu belirsizlik ortamında sterlinin seyrinde görülen volatilite etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bilindiği üzere sterlin, gelişen ülke para birimleri arasında yeni yılda en kötü performansı gösteriyor. Uzmanlar sterlinin seyriyle ilgili yaptıkları değerlendirmelerde, Haziran ayında gerçekleşecek olan Brexit oylamasına kadar yaşanan belirsizlik döneminde dalgalanmaların devam edeceği görüşündeler.

“Ekonomik verilerde aşağı yönlü riskler görülmesi halinde yatırımcılar duyarlı olacaktır…”

Toronto Dominion Bank’ın Londra merkezli Avrupa Şef Döviz Stratejisti Ned Rumpletin, İngiltere’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Rumpletin yaptığı değerlendirmede, Brexit oylamasına kadar temel göstergelerde oynaklıkların görülmeye devam edeceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Rumpletin, açıklanacak olan ekonomik verilerde aşağı yönlü risklerin görülmesi durumda yatırımcıların bu verilere duyarlı olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum