Brexit Müzakereleri için Start Verildi!

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, 4 gün sürecek olan Brexit müzakerelerinin ilk turuna bugün başlandı. Brexit müzakerelerinin yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması anlamına gelen Brexit müzakereleri için beklenen gün geldi çattı. Yaklaşık 20 ay sürmesi beklenen müzakerelere 17 Temmuz itibariyle start verildi.

İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis başkanlığındaki heyet, 2 yıla yakın sürmesi beklenen müzakerelerin ilk turu için Brüksel’e gitti.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Berlaymont’taki merkezinde yapılacak olan müzakerelerin ilk turu, Türkiye saati ile 10:15’te başladı.

İlk turu dört gün sürecek olan müzakerelere İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis ile, AB Komisyonu adına Michael Barnier’in başkanlığındaki  bir heyet katılacak.

İngiltere AB’den ayrıldıktan sonra, Londra’da yer alan dünyanın en büyük bankaları, merkezlerini Avrupa’nın başka yerlerine götürmeyi planlıyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık hizmetleri firması EY tarafından yapılan araştırmaya göre; Brexit sonrasında Londra’da finans sektöründe çalışan yaklaşık 9 bin istihdamın, başka şehirlere kaydırılması düşünülüyor. Önümüzdeki iki yılı kapsayan bu planda, tercih edilen şehirlerin başında İrlanda’nın başkenti Dublin’in yer aldığı biliniyor.

EY tarafından yayınlanan İngiltere’nin Finansal Cazibesi raporuna göre, 222 finans hizmetlerinden 59’u, çalışanlarının bir kısmını Avrupa’nın başka şehirlerine taşıyacak.

Bu şehirlerin en başında Dublin yer alırken onu; Almanya’nın Frankfurt şehri izliyor. Ocak ayında yapılan açıklamada, AB üssünün Dublin’e taşınacağı bildirilmişti.

Brexit sonrasında Londra’daki merkezlerini başka şehirlere kaydırmak isteyen kuruluşlar arasında; STANDART Chartered JP Morgan, HSBC, UBS, Daiwa, Sumitomo Mitsui Financial Group ve Nomura yer alıyor.

Dublin’in ilk tercih edilen şehir olmasında kolay iş kanunlarının ve vergi avantajlarının etkisi var.

Dublin ayrıca Google, Facebook ve Twitter gibi dev şirketlerin de AB üssünü bünyesinde barındırıyor. Brexit sonrasında yatırımcıların ilgisinin yoğunlaştığı bu şehir vergi şartları açısından oldukça avantajlı. Bu doğrultuda sigorta şirketlerinin ve 100’den fazla finansal kurumun Dublin’e yöneldiği biliniyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı