Yatırım yapmaya başla!

Brexit Londra’da Konut Fiyatlarına 10 Yıl İçindeki En Hızlı Düşüşü Yaşattı

Brexit belirsizliği İngiltere’nin emlak piyasasını olumsuz etkilemeye devam ederken ev fiyatlarının 10 yıl içindeki en büyük düşüşü yaşadığı görüldü. Detaylar şöyle;
Brexit Londra’da Konut Fiyatlarına 10 Yıl İçindeki En Hızlı Düşüşü Yaşattı

Brexit belirsizliği devam ederken Londra’daki konut fiyatlarının 10 yıl içindeki en hızlı düşüşünü yaşadığı görüldü. Nationwide’ın konut fiyatları endeksine göre 2018’deki aynı döneme kıyasla 2019’un ilk 3 ayında Londra’daki fiyatların yüzde 3.8 oranında değer kaybettiği ve rakamın 2009’dan bu yana en büyük düşüşü temsil ettiği kaydedildi.

İngiltere’nin en büyük mortgage kredisi sağlayıcılarından bir tanesi, yılın ilk 3 ayında Londra’daki ortalama konut fiyatının 455.594 sterlin (593.500 dolar) olduğunu belirtti. Nationwide’ın baş ekonomisti olan Robert Gardner, başkentteki düşüşün fiyatların üst üste düştüğü yedinci ayı ifade ettiğini belirterek, bunun için yüksek fiyatları ve yurt dışından taşınmaz mülk alınmasıyla alakalı kuralları suçladı.

Gardner, İngiltere genelinde konut piyasası faaliyetlerinin genel olarak istikrarlı olduğunu ancak yeni alıcı taleplerinin düşmeye devam ettiğini dile getirdi.

İngiltere Konut Fiyatları Genel Olarak İstikrarlı Ancak Talep Düştü Keza yeni alıcı talepleri 2008’den beri en düşük seviyesindeydi. Fiyatların geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 0.7 düştüğü İngiltere, 2012’den bu yana ilk yıllık düşüşünü kaydederken İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ise fiyat artışlarından yararlandı. Royal Institution of Chartered Surveyors tarafından yapılan bir araştırma da Brexit’in şu anda piyasa aktivitesinin önündeki en büyük engel olduğu sonucuna varmıştı.

Soru yöneltilen emlak ajanslarının dörtte üçünden daha fazlası, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağı konusundaki belirsizliklerin hem alıcı hem de mal satıcılarını engellediğini söylemişti.

Brexit Hem Alıcıları Hem de Satıcıları Kötü Etkiliyor RICS Baş Ekonomisti Simon Rubinsohn da Brexit’in çözülmesi durumunda piyasanın daha makul bir şekilde ayarlanabileceğine dair kanıt bulunduğunu savunmuştu. Rubinsohn, “Bu, fiyatların yükseleceği anlamına gelmiyor, ancak verilen cevaplarda kötümserliğin derecesinin ölçülü olduğu görülüyor” demişti.

Alıcıların anlaşma yapmak için mevcut belirsizliklerden faydalanması gerektiğine inanan emlak satın alma ajanı Henry Pryor da konuyla ilgili, satıcıları teklif almaya teşvik etmek için utanmadan Brexit’i kullandığını söyledi. “İngiltere’deki ev fiyatları kredinin maliyetine ve kullanılabilirliğine bağlıdır. Brexit’te hiçbir şey yok, ister sert bir Brexit ister yumuşak bir Brexit olsun, bu, ipotek finansmanının kullanılabilirliğini veya ipotek finansmanının maliyetini etkileyecektir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum